Sony Xperia 10 VI oficjalnie zaprezentowana! To średniopółkowy smartfon z niezłą specyfikacją techniczną

Sony Xperia 10 VI oficjalnie zaprezentowana
fot. producenta

Firma Sony na dzisiejszej konferencji zaprezentowała nie tylko flagowy model Xperia 1 IV, ale również średniaka Xperia 10 IV mogącego pochwalić się energooszczędną baterią oraz atrakcyjną specyfikacją techniczną. Zobaczcie sami, co oferuje i ile kosztuje nowość tego producenta. 

Sony Xperia 10 VI – parametry techniczne

Nowy średniak Sony może pochwalić się 6,1-calowym wyświetlaczem OLED Triluminous o rozdzielczości Full HD+ z technologią Sony BRAVIA znanej z telewizorów marki. Warto wspomnieć też o częstotliwości odświeżania obrazu na poziomie 90 Hz i ochronie w postaci szkła Gorilla Glass Victus. Tył obudowy wykonany jest z matowej, półprzezroczystej, mlecznobiałej żywicy, a do tego całość spełnia wymogi stopnia ochrony przed wodą i pyłem zgodnie z normą IP65/IP68. 

Sercem smartfona został z kolei wykonany w 4-nm procesie technologicznym procesor Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1, składający się z czterech rdzeni Cortex-A78 o taktowaniu 2.2 GHz, czterech rdzeni Cortex-A55 o taktowaniu 1.8 GHz oraz grafiki Adreno 710. Do tego dochodzi 8 GB pamięci operacyjnej RAM oraz 256 GB pamięci wewnętrznej na dane użytkownika.

Do zdjęć producent wykorzystał aparat główny 50 Mpx i OIS oraz aparat ultraszerokokątny 50 Mpx. Aparaty oferują trzy uniwersalne ogniskowe: 16, 26 i 52 mm, a ostatnia z nich jest odpowiednikiem dwukrotnego zoomu optycznego i pozwala na przybliżenie obiektu. Optyczna stabilizacja obrazu (OIS) może być wykorzystywana podczas filmowania, zarówno przy ogniskowej 26 mm, jak i 52 mm, a do tego technologia Sony Optical SteadyShot gwarantuje wyraźny, stabilny obraz filmowy nawet w przypadku nagrywania w ruchu. 

Dodatkowym ułatwieniem podczas robienia zdjęć jest wykrywanie rodzaju sceny z użyciem sztucznej inteligencji – po włączeniu tej funkcji aparat smartfona Xperia 10 VI samoczynnie dobiera ustawienia, które mają zapewniać najlepszą jakość obrazu. Ciekawym rozwiązaniem jest ułatwienie wykonywania autoportretów za sprawą pokazania do aparatu dłoni, co powoduje automatyczne włączenie się 2-sekundowego samowyzwalacza. Producent wspomina też o obecności prostej w użyciu aplikacji „Kreator wideo” do łączenia fotografii i nagrań wideo w krótkie filmy. Użytkownik musi jedynie wybrać żądane pliki i długość końcowego materiału. 

Smartfon Xperia 10 VI jest zasilany przez baterię o pojemności 5000 mAh, która według producenta swobodnie wystarcza na codzienne oglądanie, słuchanie, fotografowanie i filmowanie. Dzięki opracowanym przez firmę Sony technologiom ochrony podczas ładowania, akumulator smartfona Xperia 10 VI zachowuje dobry stan przez trzy lata. Funkcja ochrony zapobiega nadmiernemu naładowaniu, a technologia ładowania adaptacyjnego Xperia monitoruje przebieg całego procesu, nie dopuszczając do niepotrzebnego przeciążenia baterii. 

Na koniec należy wspomnieć też o tym, że Sony realizuje plan ochrony środowiska „Road to Zero”, który ma na celu osiągnięcie do 2050 r. zerowego wpływu na środowisko. Jego realizację podzielono jednak na etapy, w których wyznaczane są średnioterminowe cele ekologiczne. Zgodnie z jednym z nich do 2025 r. firma Sony chce zaprzestać stosowania materiałów opakowaniowych z tworzyw sztucznych w nowo opracowywanych małych produktach.

 Tak więc opakowanie smartfona Xperia 10 VI i jego wnętrze powstają z tworzywa Sony Original Blended Material, który wytwarzany jest z bambusa, włókna trzciny cukrowej i makulatury. Materiał ten pozwolił całkowicie wyeliminować plastik z opakowania. Oprócz tego pewne elementy wewnętrzne i zewnętrzne powstają z surowców, w których około 50% stanowią przyjazne dla środowiska żywice (z recyklingu, pochodzenia roślinnego itp.)

Sony Xperia 10 VI – cena i dostępność

Smartfon Xperia 10 VI będzie do nabycia w wersji niebieskiej, czarnej i białej, a jego sprzedaż rozpocznie się w drugiej połowie maja. Cena nowego średniaka Sony ustalona została na 1900 złotych. 

Źródło: Informacja prasowa Sony

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!