SparkyLinux z aktualizacją do wersji 2020.12. Co nowego dodano?

sparkylinux-logo
sparkylinux-logo

Jak się okazuje, produkcja polskich dystrybucji Linuxa trwa w najlepsze! Istnieje ich kilka i niektóre z nich aktualnie mają status wręcz tych najlepszych systemów operacyjnych. Jednym z nich jest SparkyLinux, który został właśnie zaktualizowany.

SparkyLinux, podobnie jak Ubuntu, bazuje na Debianie. Projekt powstał już w 2011 i początkowo był remixem Ubuntu kryjącym się pod nazwą ue17r (Ubuntu enlightenment17 Remix). W 2012 roku zmieniono bazę na Debiana oraz nazwę OS-a. Aktualnie wyróżnia go spory wybór środowisk graficznych, bowiem możemy zdecydować się na Xfce, LXQt, Enlightenment, KDE Plasma, MATE, Openbox, a także Budgie. System ten jest ceniony na całym świecie za lekkość oraz świetną prędkość działania. Oczywiście ten polski OS jest całkowicie darmowy i może zostać pobrany przez każdego z nas.

Warto przeczytać: Manjaro Linux 20.2 „Nibia” już jest! Co nowego dodano?

SparkyLinux 2020.12

Najnowsza odsłona systemu SparkyLinux przynosi Linux Kernel w wersji 5.9, a także GCC 10.2. Ponadto dodano kompletnie nową aplikację o nazwie QuiteRSS (w przypadku środowiska LXQt) lub Liferea (w przypadku Xfce i MATE). Jak się domyślacie, jest to czytnik RSS.

SparkyLinux z aktualizacją do wersji 2020.12. Co nowego dodano?
SparkyLinux Stable uruchomiony w maszynie wirtualnej GNOME Boxes

Nowa wersja systemu wnosi również instalator Calamares 3.2.34, Firefoxa 83.0, klienta poczty Thunderbird 78.5.0, LibreOffice 7.0.3, odtwarzacz multimedialny VLC 3.0.11, a także odtwarzacz muzyki Excaile 4.1.0 Beta1.

SparkyLinux jest dostępny z wieloma środowiskami graficznymi, między innymi z LXQt oraz z Xfce. System jest darmowy i może zostać pobrany >>z tej strony<<. Jeśli jesteś użytkownikiem SparkyLinux i chcesz wykonać aktualizację, to powinieneś wpisać poniższe komendy:

sudo apt update
sudo apt full-upgrade

Z jakiego systemu operacyjnego korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!