Polski system SparkyLinux zaktualizowany do wersji 5.13! Co nowego dodano?

sparkylinux-logo
sparkylinux-logo

Jak się okazuje, produkcja polskich dystrybucji Linuxa trwa w najlepsze! Istnieje ich kilka i niektóre z nich aktualnie mają status wręcz tych najlepszych systemów operacyjnych. Jednym z nich jest SparkyLinux, który został zaktualizowany do wersji 5.13.

SparkyLinux, podobnie jak Ubuntu, bazuje na Debianie. Projekt powstał już w 2011 i początkowo był remixem Ubuntu kryjącym się pod nazwą ue17r (Ubuntu enlightenment17 Remix). W 2012 roku zmieniono bazę na Debiana oraz nazwę OS-a. Aktualnie wyróżnia go spory wybór środowisk graficznych, bowiem możemy zdecydować się na Xfce, LXQt, Enlightenment, KDE Plasma, MATE, Openbox, a także Budgie. System ten jest ceniony na całym świecie za lekkość oraz świetną prędkość działania. Oczywiście ten polski OS jest całkowicie darmowy i może zostać pobrany przez każdego z nas.

Warto przeczytać: MaBoX Linux, czyli Pingwinek prosto z Polski

SparkyLinux 5.13

SparkyLinux 5.13 bazuje na Debianie 10.6 “Buster” i wykorzystuje jego najnowsze repozytoria. Dlatego też decydując się na SparkyLinux dostajemy najnowsze łatki zabezpieczeń. Ponadto nowa wersja systemu wprowadza Linux Kernel 4.19.152 LTS dla komputerów x86 i x86_64, a także Linux Kernel 5.4.62-v7+ LTS dla platform ARMhf.

Oczywiście nie zabrakło nieco nowszych wersji aplikacji początkowych. Do tej listy możemy zaliczyć chociażby przeglądarkę internetową Firefox 78.4.0 ESR, klienta poczty Thunderbird 78.4.0, pakiet biurowy LibreOffice 6.1.5 oraz odtwarzacz multimedialny VLC 3.0.11.

SparkyLinux 5.13 jest dostępny z wieloma środowiskami graficznymi, między innymi z LXQt 0.14.1 oraz z Xfce 4.12.5. Jeśli jesteś użytkownikiem SparkyLinux to oczywiście nie musisz instalować systemu od zera aby korzystać z najnowszej wersji oprogramowania. Wystarczy, że wpiszesz poniższe komendy.

sudo apt update
sudo apt full-update

Z jakiego systemu operacyjnego korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!