Starlink, czyli internet satelitarny już działa! Znamy też jego rzeczywistą prędkość

Starlink

Nie od dziś wiadomo o tym, że Elon Musk chce zapewnić ludziom na świecie dostęp do swojego internetu satelitarnego. Starlink, bo tak go nazwano, jest już w stadium testowym. Pierwsi użytkownicy pokazali w sieci prędkości przesyłu danych!

Elon Musk chce wysłać na orbitę aż 12 tysięcy satelitów. Wszystko po to, by uruchomić swój internet satelitarny – Starlink. Już prawie 600 z nich krąży wokół naszej planety. Pierwsze osoby z USA i Kanady, które wzięły udział w jego testach, pokazały w sieci wyniki z testów prędkości przesyłu danych z wykorzystaniem Starlink. Najlepszy wynik pobierania to ciutkę ponad 60 Mb/s, zaś wysyłania to blisko 18 Mb/s. Z kolei najmniejszy pin, jaki odnotowano, to 31 ms.

Starlink, czyli internet satelitarny już działa! Znamy też jego rzeczywistą prędkość

Zobacz także: To koniec Google Chrome? Konkurent stał się niezwykle dobry!

Wyniki te wcale nie są jakieś fantastyczne, pewnie duża część z Was ma w swoim domu dużo lepszy internet. Pamiętajmy jednak, że na razie są to jedynie fazy testowe tego internetu. Elon Musk mówi, że docelowo Starlink ma zapewnić przepustowość nawet do 1 Gb/s. Jeśli połączymy to z tym, że zapewnić ma to dostęp nawet na odległych zakątkach na Ziemi, to zapowiada się to naprawdę świetnie. Starlink może być czymś, za co ludzie mieszkający w małych miasteczkach/wsiach za kilka lat będą dziękować. No właśnie, kiedy można spodziewać się w pełni działającego projektu Starlink? Myślę, że nie szybciej jak za 3-4 lata. Co miesiąc SpaceX wysyła w orbitę pewną część satelitów. Wysłanie ponad 11 tysięcy satelitów zajmie im jednak z pewnością trochę czasu. Trzymam jednak kciuki za Elona i mam nadzieję, że naprawdę Starlink będzie tym, na co się zapowiada. Mimo tego, że to raczej nie ja będę osobą docelową, w którą celuje ten amerykański przedsiębiorca, to i tak będę śledzić rozwój tego projektu. Bardzo mi się podobają jego założenia.

Co sądzicie o projekcie Starlink? Myślicie, że faktycznie za kilka lat dostęp do internetu,
do bardzo szybkiego internetu będzie na całym świecie?

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!