Steam Deck 2 pojawi się dopiero za 2-3 lata

Steam Deck
Steam Deck

Jeśli chcesz zakupić Steam Decka LCD lub OLED, ale boisz się, że lada moment pojawi się Steam Deck 2, to uspokajamy – nowy Deck pojawi się najszybciej za 2 lata.

Steam Deck jak konsole, na next-gen poczekamy

Steam Deck został wydany prawie 2 lata temu i od tamtej pory oczekiwaliśmy na nową edycję. Valve jednak studzi nasz zapał, ponieważ nie zamierza iść drogą innych producentów czy też marek smartfonów i tabletów. Nowy model nie będzie wydawany co roku, a raczej co kilka lat.

Kilka dni temu został pokazany odświeżony model Steam Decka. Nazywa się OLED i oferuje wiele nowych rzeczy, w tym nawet świeższy chip wykonany w bardziej zaawansowanym procesie technologicznym. Jednakże nie oferuje on wyższej wydajności i uzyskiwane wyniki FPS są wręcz takie same jak w edycji starszej LCD. Jest to praktycznie zbieżne z technikami innych producentów konsol, na przykład Nintendo.

Pracownik Valve został zapytany kiedy możemy oczekiwać nowej generacji Decka (wszak Deck OLED nie jest next-genen). Odpowiedź była prosta: najszybciej za 2, może 3 lata. I dobrze.

Steam Deck OLED (fot. Linus Tech Tips)
Steam Deck OLED i Steam Deck LCD (fot. Linus Tech Tips)

Steam Deck 2 ma zaoferować znaczny boost w wydajności i zapewne będzie miał poprawionych wiele innych cech (a miejsca do poprawek jest mnóstwo, co udowadnia Deck OLED). Tym samym Valve ma więcej czasu na wydanie i dopracowanie nowej generacji konsoli, a zakupiony dzisiaj czy jutro model OLED (ale też i LCD) nie stanie się “stary” lada moment.

Jest to oczywiście odmienna praktyka niż w świecie smartfonów. Póki co, nie wiemy jak sytuacja będzie wyglądała w przypadku ASUS ROG Ally, ale spodziewamy się, że ASUS wyda nową generację ROG-a w 2024 roku. Zapewne ten sprzęt zaoferuje najnowszy układ od AMD i inne, nowe elementy. To oczywiście da mu przewagę nad Steam Deckiem, który bazuje na układzie AMD sprzed kilku lat (architektura Zen 2).

Źródło: Tom’s Hardware przez XDA

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!