Steam Deck dostał sterowniki na Windowsa. Ale nie zaleca się z niego korzystać

Steam Deck
(Fot. Valve)

Valve od samego początku zaznaczało, że Steam Deck to w zasadzie PC i można korzystać z różnych systemów operacyjnych. Wielu więc pytało o Windowsa. I właśnie teraz twórcy wydali potrzebne sterowniki.

Steam Deck ze sterownikami na Windowsie

Od samego początku wiedzieliśmy, że na Steam Deck będziemy mogli zainstalować Windowsa. Co prawda, domyślnym i dostosowanym pod konsolę systemem operacyjnym jest SteamOS (czyli przerobiony Arch Linux), ale Windows cieszy się dużą popularnością. Problemem jednak mogły być sterowniki, których mogło zabraknąć. Valve jednak je wypuściło.

I tak oto teraz, kilka dni po premierze konsoli, faktycznie dostaliśmy sterowniki do Steam Deck na Windowsa. To pozwala w miarę normalnie korzystać z konsoli na Windowsie, w tym z wykorzystaniem pełnego hardware’u. Warto jednak zaznaczyć kilka spraw:

  • Można wykonać pełną instalację Windowsa, ale bez dualboot. Pomimo tego, że Deck obsługuje dualboot, to nie jest to możliwe kiedy mamy SteamOS.
  • Póki co, działa tylko Windows 10. Windowsa 11 będzie można zainstalować później, jak zostanie wydany nowy BIOS z obsługą fTPM.
  • Nowe sterowniki obejmują GPU, WiFi oraz Bluetooth. Brakuje sterowników dźwięku, które są opracowywane. Jest jednak opcja uruchomienia audio z wykorzystaniem Bluetooth lub USB-C.
steam deck
(fot. Valve)

Valve jednak wspomina, że nie zamierza wspierać Windowsa i użytkownik wszystko robi na swoją odpowiedzialność:

Na sam koniec chcemy powiedzieć, że zamieszczamy te zasoby w stanie, w jakim są, i niestety nie będziemy mogli zaoferować pełnego wsparcia systemu Windows na Decku.

Doświadczenie Windowsa 10 raczej będzie dalekie od konsolowego, więc system Microsoftu prawdopodobnie pozostanie ciekawostką na Steam Deck. Ten sprzęt po prostu ma już dedykowany system w postaci SteamOS, który daje dostęp do wielu ważnych funkcji i udogodnień.

Źródło: Valve

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!