Steam Deck oficjalnie! Konsola jest świetna, co potwierdzają testerzy!

Steam Deck
(Fot. Valve)

Po wielu miesiącach zapowiedzi i podawania szczątkowych informacji, Steam Deck oficjalnie stał się dostępny (choć w inny sposób niż myślicie). Konsola już teraz doczekała się recenzji, które naprawdę są przychylne.

Steam Deck oficjalnie dostępny. Już teraz możecie zrealizować swój depozyt

Steam Deck to konsola prosto od firmy Valve. Jest ona jednak kompletnie inna niż to, co oferuje konkurencja. Inne konsole są zazwyczaj zamknięte i pozwalają robić tylko to, co selektywnie wybrał producent. Tutaj jest kompletnie inaczej – platforma jest otwarta i bazuje na systemie operacyjnym typu Linux oraz na procesorze x86_64, co sprawia, że w zasadzie uruchamiamy te same gry, co na komputerze PC. Mało tego, wbudowany kontroler jest niezwykle nowatorski i pozwala wygodnie grać chociażby w tytuły typu FPS.

steam deck
Konsola Steam Deck (fot. Valve)

Co równie ważne, konsola wykorzystuje zwykły system typu Linux, czyli tutaj SteamOS 3.0. To oznacza, że jak podepniemy konsolę do monitora, to dostajemy zwykły komputer ze środowiskiem graficznym KDE Plasma, które standardowo przypomina Windowsa 10. W zasadzie konsola może nam zastąpić komputer stacjonarny do przeglądania internetu, pisania dokumentów czy programowania. Jest to świetna sprawa.

Steam Deck
Steam Deck służy jako komputer PC (fot. IGN)

Specyfikacja konsoli Steam Deck:

 • CPU: AMD APU Zen 2 4 rdzenie/8 wątków – TDP 15 W
 • GPU: 8 RDNA 2 CUs (1,6 teraflopa)
 • Pamięć RAM: 16 GB LPDDR5 (cztery kanały 32-bitowe 5500 MT/s)
 • Pamięć: 64 GB eMMC (PCIe Gen2 x1) lub 256 GB NVMe SSD lub 512 GB NVMe SSD (PCIe Gen 3 x4), możliwość rozbudowy o kartę pamięci
 • Ekran: 1280 x 800 pikseli, 7 cali, 60 Hz, LCD, 400 nitów
 • Porty: USB-C z obsługą rozdzielczości do 8K@60 Hz, 4K@120Hz, USB 3.2 Gen2; złącze słuchawkowe Jack 3,5 mm
 • Bluetooth 5.0
 • WiFi 2.4GHz i 5GHz, 2 x 2 MIMO, IEEE 802.11a/b/g/n/ac
 • Waga: 0,669 kg
 • Bateria: 40 Wh ze wsparciem szybkiego ładowania 45 W
 • System operacyjny: SteamOS (Linux)

Co z ceną konsoli? Wygląda to następująco:

 • Wersja 64 GB + pokrowiec – 1899 złotych.
 • Wersja 256 GB NVMe SSD + pokrowiec + ekskluzywny zestaw profilu Społeczności Steam – 2499 złotych.
 • Wersja 512 GB NVMe SSD + antyrefleksyjne szkło + ekskluzywny futerał + ekskluzywny zestaw profilu Społeczności Steam + ekskluzywny motyw wirtualnej klawiatury – 3099 złotych.

Biorąc pod uwagę fakt, że Steam Deck działa pod kontrolą Linuxa i w zasadzie uruchamiane są gry z PC, to możemy spodziewać się pewnego zamieszania w określeniu co działa, a co nie. Dlatego też ruszył program Deck Verified, czyli prosty system oceny, który jasno nam pokazuje czy gra zadziała na naszej konsoli, czy wymaga pewnych usprawnień, czy po prostu nie działa. Drobna, ale ważna rzecz.

Steam Deck już z pełnymi recenzjami – jest dobrze!

Już teraz możemy zapoznać się z recenzjami nowej konsoli. Większość recenzentów jasno mówi, że konsola spełnia ich oczekiwania i jest po prostu świetna. Nie jest jednak idealna i nadal są pewne niedociągnięcia w oprogramowaniu (drobne, ale są), które wymagają poprawy ze strony Valve. Zanim jednak konsola trafi do właścicieli, to już może zostać naprawione.

Już dzisiaj Ci, co złożyli wcześniej wniosek o zakup konsoli, mogą dopłacić resztę wartości sprzętu i czekać na wysyłkę. Depozyt będzie ważny przez 72 godziny. Wysyłka konsoli ma rozpocząć się już 28 lutego.

Źródło: Valve

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!