Klawiatura SwiftKey zniknie z App Store. To koniec dla aplikacji w iOS

Microsoft SwiftKey - Logo

Metody wprowadzania tekstu w systemie Android podzielone są głównie pomiędzy dwie najpopularniejsze aplikacje ekranowych klawiatur. Rządzi tutaj Gboard od Google oraz kupiony w 2016 roku za 250 milionów USD przez Microsoft – SwiftKey.

Microsoft SwiftKey w sklepie App Store
Microsoft SwiftKey w sklepie App Store

Aplikacja ma się bardzo dobrze tam gdzie zmiana domyślnych rozwiązań jest prosta i ogólnodostępna – czyli w na Androidzie. Niestety z klawiatur firm trzecich w systemie iOS korzysta niezwykle mały odsetek użytkowników. Aplikacja trafiła do sklepu App Store w 2014 roku, znacznie później niż do Google Play Store (czy właściwie ówczesnego Android Market) w 2010 roku.

Klawiatura SwiftKey w systemie Android
Klawiatura SwiftKey w systemie Android

Użytkownicy dociekliwie dopytują się Microsoftu kwestii wsparcia aplikacji, gdyż ta w wersji dla systemu iOS nie otrzymała żadnej aktualizacji od ponad roku. Brak wsparcia aplikacji był ponad miesiąc temu wspominany w redditowej dyskusji. W sprawę postanowiła się zagłębić Mary Jo Foley z serwisu ZDNET. Po kontakcie z Microsoftem, Mary otrzymała informację, mówiącą o usunięciu aplikacji SwiftKey ze sklepu App Store dnia 5 października. Osoby korzystające z aplikacji będą mogli kontynuować jej używanie do momentu odinstalowania jej. Po 5 października 2022 roku ponowne pobranie aplikacji ze sklepu Apple App Store nie będzie możliwe.

As of October 5, support for SwiftKey iOS will end and it will be delisted from the Apple App Store. Microsoft will continue support for SwiftKey Android as well as the underlying technology that powers the Windows touch keyboard. For those customers who have SwiftKey installed on iOS, it will continue to work until it is manually uninstalled or a user gets a new device. Please visit Support.SwiftKey.com for more information.

Chris Wolfe, Dyrektor ds. Zarządzania Produktem

Gigant z Redmond zapytany o powody swojej decyzji nie podał odpowiedzi. Foley podzieliła się spekulacjami, według których decyzja Microsoftu ma swoje oparcie w polityce Apple, która ogranicza udostępniane programistom zasobów swojego oprogramowania. Trudno jest zrobić dobrze zintegrowany i współpracujący z systemem produkt, kiedy deweloperzy nie mają dostępu do pewnych części oprogramowania Apple. Firma nie ogłosiła oficjalnie zakończenia wsparcia i usunięcia aplikacji z Apple App Store.

Ustawienia wprowadzania tekstu w systemie Windows 11
Ustawienia wprowadzania tekstu w systemie Windows 11

Aplikacja Microsoft SwiftKey w wersji dla systemu Android pozostanie wspierana i rozwijana tak jak dotychczas. Gigant z Redmond wyraźnie stara się od jakiegoś czasu wprowadzać różne jej elementy do systemu Windows 10 czy Windows 11, np. wprowadzenie podpowiedzi znanych z mobilnej wersji klawiatury SwiftKey.

A wy korzystacie z klawiatury SwiftKey? Dajcie znać w komentarzach!

Screenshot: Marcin Żółtański (@marcus._.314)

Źródło: ZDNET

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!