Swiss Covid Cert, czyli paszport COVID bez mObywatel (znajdźki z F-Droid)

covid cert

Jakiś czas temu opisywaliśmy aplikację, która pomagała odczytać wszystkie informacje z certyfikatu COVID. Dzisiaj zaprezentujemy Wam program, który pomaga wygodnie przechowywać taki certyfikat i to bez potrzeby posiadania konta w mObywatel czy MojeIKP. Wszystko dzięki Covid Cert z F-Droid.

Paszport COVID w aplikacji Open Source Covid Cert

Kilka dni temu przedstawiliśmy Wam aplikację deCOVID Vaccine Passport, która odczytuje wszystkie dane z paszportu covidowego. Mogę przyznać, że jestem jednym z dwóch twórców tego programu i jestem w stanie już zapowiedzieć, że aplikacja doczeka się interfejsu graficznego – przede wszystkim na smartfonach. Jednak ten czas oczekiwania można wypełnić innym, ale również ciekawych programem Covid Cert, który znajdziemy w F-Droid.

Nie mam co się rozpisywać – Covid Cert od Swiss Admin w 100% spełnia swoje zadanie – przechowuje nasz certyfikat COVID. Jaka jest więc jego przewaga nad rozwiązaniami typu mObywatel lub MojeIKP? Przede wszystkim nie wymusza na nas tworzenia profilu w jednej z dwóch tych usług – w tym nie musimy mieć Profilu Zaufanego (zalecam taki wyrobić, jednak wiem, że wiele osób nadal go nie ma).

Covid Cert
(fot. Covid Cert)

To jednak jedna z zalet. Covid Cert to aplikacja w pełni otwarta, która nie wymaga Usług Google’a oraz możemy ją pobrać prosto z F-Droid. Program przechowuje dane lokalnie – nie wysyła ich na serwer – a także działa naprawdę szybko.

covid cert
(fot. Covid Cert)

Jak dodać certyfikat covidowy do Covid Cert? Możemy skorzystać z kodu QR znajdującym się na papierowej wersji paszportu, który otrzymaliśmy podczas szczepienia. Można również certyfikat zaimportować z pliku .pdf, jednak nie korzystałem z tej opcji i nie wiem jak działa. Warto zaznaczyć, że aplikacja nie wyświetla certyfikatu na podstawie naszych danych osobowych, a po prostu replikuje ten, który sami dodaliśmy – robi to jednak w ładnie wyglądający sposób.

f-droid
Kliknij tutaj, aby pobrać aplikację z F-Droid

W jaki sposób wyświetlacie swój paszport covidowy? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!