Szybkie aplikacje od Xiaomi pod okiem Google – uznane za niebezpieczne

Xiaomi

Google Play Protect to specjalny mechanizm zabezpieczający przed niebezpiecznymi aplikacjami. Teoretycznie, chodzi tutaj o produkcje, które chcemy zainstalować ze Sklepu Play. Okazało się jednak, że blokadę dostała wbudowana aplikacja od Xiaomi – Quick Apps.

Czym właściwie jest Xiaomi Quick Apps?

Szybkie aplikacje to naleciałość z chińskiej wersji systemu. Jak wiadomo, tam dostęp do usług amerykańskiego Google jest zablokowany, a producenci tworzą własne, rodzime alternatywy. Xiaomi Quick Apps jest odpowiednikiem Google Play Instant, pozwala wypróbować wybrane aplikacje przed instalacją, ale nie da się tego wykorzystać w globalnej wersji systemu, a więc jest dla nas bezużyteczna. Niestety nie została całkowicie wycięta i wciąż znajdziemy jej szczątki na przykład w ustawieniach.

Okazało się jednak, że służy ona również do profilowania użytkownika, aby dostarczyć reklamy. Została zablokowana przez mechanizm Google Play Protect, ponieważ wymagała aż 55 uprawnień, z czego część brzmi zdecydowanie podejrzanie. Została wykonana dokładna analiza tego telemetrycznego narzędzia i okazało się, że oprócz tego, że może zbierać np. numery IMEI i kart SIM, informacje o sieci komórkowej, dane użytkownika z serwisów trzecich, rejestrować dźwięk i obraz, to przesyła te dane na serwery producenta. Nie jest to prawdopodobnie szpiegowanie dla chińskiego rządu, a zaawansowany system reklamowy.

Szpieg złapał szpiega?

spiderman mem google xiaomi

W tej całej sytuacji dość sporą ironią jest fakt, że to właśnie mechanizm od Google wykrył szpiegujący charakter aplikacji Xiaomi. Mechanizm firmy, która najprawdopodobniej sprofilowała nas bardzo dokładnie, ponieważ wciąż korzystamy z jej usług (wyszukiwarka, system).

Zobacz też: Xiaomi w XiaoAI 3.0 wprowadza możliwość ciągłej konwersacji

Oficjalne stanowisko w tej sprawie zajął polski oddział Xiaomi. Według nich narzędzie jest całkowicie bezpieczne.

Firma Xiaomi jest świadoma sytuacji dotyczącej jednej z aplikacji systemowych o nazwie Quick Apps. Niektórzy użytkownicy mogą otrzymać powiadomienie, że aplikacja ta została zablokowana przez Google Play Protect. Przedstawiciele marki są w stałym kontakcie z firmą Google. Prawdopodobną przyczyną blokowania są zmiany algorytmu Google Play Protect. Xiaomi zapewnia, że aplikacja systemowa Quick Apps jest całkowicie bezpieczna.

Obawiacie się chińskiego szpiega, czy może wychodzicie z założenia, że nie macie co ukrywać? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!