Threads (częściowo) w ActivityPub! W Mastodonie zobaczysz posty z Threads

Threads (częściowo) w ActivityPub! W Mastodonie zobaczysz posty z Threads

No i dzieje się to, co zapowiadano jakiś czas temu. Nowy portal społecznościowy od Mety (właściciela Facebooka i Instagrama) Threads integruje się z ActivityPub, tym samym z Mastodonem i innymi platformami Fediwersum.

Fediwersum (ang. Fediverse) to świat zdecentralizowanych mediów społecznościowych, gdzie można utworzyć własny serwer z wybraną aplikacją (np. Mastodonem) i komunikować się z użytkownikami z innych serwerów mastodonowych. Komunikacja ta może zachodzić nie tylko pomiędzy serwerami Mastodona, ale także pomiędzy różnymi aplikacjami, np. Lemmy, KBin czy Friendica. Do tego świata chce dołączyć także nowy produkt od Mety, czyli portal mikroblogginowy Threads.

Threads dosyć przypomina Mastodona, więc pewnie to z użytkownikami tej aplikacji zajdzie największa integracja. Meta od samego początku zaznaczała, że chce zintegrować się z Fediverse oraz protokołem ActivityPub. Dzisiaj mamy tego dowody.

Threads powoli wchodzi w świat Fediwersum

Threads przypomniało o sobie dzisiaj, ponieważ usługa weszła do nowych państw w Europie, również w Polsce. W tle uruchomiono także wczesną zgodność z ActivityPub. Póki co, można podejrzeć niektórych użytkowników Threads z poziomu Mastodona, a także przeczytać posty czy podać je dalej.

(…) wątki opublikowane przeze mnie i kilku członków zespołu Threads będą dostępne na innych platformach fediverse, takich jak Mastodon, począwszy od tego tygodnia. Ten test jest małym, ale znaczącym krokiem w kierunku zapewnienia interoperacyjności Threads z innymi aplikacjami korzystającymi z ActivityPub – chcemy to zrobić, aby ludzie mogli znaleźć społeczność i zaangażować się w treści najbardziej dla nich istotne, bez względu na to, z jakiej aplikacji korzystają.

Adam Mosseri, Head of Instagram

(…) Zaczynamy od możliwości śledzenia użytkowników wątków z klientów activitypub, ale dojdziemy do możliwości śledzenia kont z serwerów activitypub również w wątkach

Adam Mosseri, Head of Instagram

Aktualnie – z poziomu Mastodona – mogę podejrzeć niektóre profile z Threads oraz przeczytać niektóre posty. Niestety, znajdujące się w nich odpowiedzi pochodzą już tylko z Fediverse i brakuje tych z Threads. Nie ma też liczby polubień i innych atrybutów. A więc faktycznie komunikacja jest jednostronna – opublikowany post w Threads jest widoczny w Fediverse, ale odpowiedzi z Fediverse nie są już dostępne w Threads.

Zapewne za jakiś czas integracja będzie pogłębiona, a także powinna pojawić się swobodna komunikacja dwustronna. Jest to z pewnością bardzo ciekawy zabieg, bo dotychczas Meta zamykała swoje usługi na zewnętrzne produkty czy pomysły. Tutaj jednak dochodzi do integracji z otwartym protokołem. Ja zapewne jednak pozostanę na Mastodonie i nie będę przenosił się do Threads – nie widzę ku temu żadnych powodów.

Źródło: Adam Mosseri

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!