To jest Windows? Nie! To tryb Undercover w Kali Linux

To jest Windows? Nie! To tryb Undercover w Kali Linux
(fot. Wikipedia)

Kali Linux – dystrybucja Linuxa, której celem jest dostarczenie wymaganego oprogramowania do testów penetracjnych – właśnie doczekała sie aktualizacji oznaczonej kodem 2019.4. W niej zawarto pewien dodatek, który nazywa się Undercover Mode.

Kali Linux to specjalna dystrybucja Linuxa bazująca na Debianie, której celem jest łamanie zabezpieczeń i testy penetracyjne. Tak, jest to system stworzony po to, by hakować. Warto jednak dodać, że hakowanie nie musi być złe i jest wręcz wymagane, aby przetestować pewne zabezpieczenia. System ten zyskał na sporej popularności kiedy to został ukazany w serialu tematycznym Mr. Robot.

Warto sprawdzić: Debian 10 Buster już jest! To jedna z najgłośniejszych linuksowych premier

Kali Linux w wersji 2019.4 z trybem Undercover

Aktualizacja 2019.4 wnosi nową wersję środowiska Xfce (4.14) oraz PowerShell, czyli nowy terminal z Windowsa. Twórcy postanowili wykorzystać debiut nowego środowiska graficznego i dodali tryb specjalny o nazwie Undercover. Co on takiego robi?

Warto przeczytać: Linux Kernel 5.4 już jest! Wprowadza kilka ciekawych nowości!

A no jest to taki tryb, którego zadaniem jest imitacja Windowsa. Tak, po jego uruchomieniu dostajemy interfejs łudząco podobny do Windowsa 10. Oczywiście wprawne oko zauważy kilka niezgodności z produktem Microsoftu, jednak dla osoby niezainteresowanej tematem różnice mogą być niewidoczne.

To jest Windows? Nie! To tryb Undercover w Kali Linux

Aby uruchomić ten tryb wystarczy w terminalu wpisać poniższą komendę:

kali-undercover

Inną, równie ciekawą nowością jest NetHunter Kex, czyli możliwość uruchomienia pełnego, desktopowego Linuxa na telefonie z Androidem. Mało tego, do smartfonu możemy podłączyć hub USB, który da nam wejście na HDMI, Ethernet czy klawiaturę i myszkę. To sprawia, że w kieszeni mamy dostęp do wszelkich potrzebnych narzędzi. 
To jest Windows? Nie! To tryb Undercover w Kali Linux

Kali Linux to darmowy system i może zostać pobrany >stąd<. Jest on dystrybuowany z różnymi środowiskami graficznymi, jak i na różne architektury (w tym ARM).

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!