Linux Kernel 5.4 już jest! Wprowadza kilka ciekawych nowości!

Linux Logo

Linux Kernel w wersji 5.4 jest ostatnią, dużą aktualizacją jądra w 2019 roku. Z tego też powodu przyjrzymy się temu uaktualnieniu nieco bliżej i sprawdzimy co nowego wprowadza do świata Pingwinka. Jedną z nowości jest wsparcie dla systemu plików exFAT.

O Linux Kernel w wersji 5.4 pisaliśmy już na początku października, bowiem to właśnie wtedy ujawniono co takiego zostanie dodane. Większość planowanych elementów została dodana, co można uznać za spory sukces.

Więcej dowiecie się stąd: Co wniesie Linux Kernel 5.4? Między innymi wsparcie dla exFAT

Już możesz zainstalować Linux Kernel 5.4

Linux Kernel 5.4 wprowadza kilka elementów związanych z bezpieczeństwem, chociażby Linux Kernel Lockdown, czyli funkcję, dzięki której nawet użytkownik root nie będzie mógł modyfikować kodu jądra systemu. Nowe jądro to również wprowadzenie wsparcia dla układów graficznych AMD Navi 12 i Navi 14 oraz dla platfmory AMD 2020 APU. Dodano także wczesną obsługę Intel Tiger Lake. Zostając w temacie CPU, ale zmieniając architekturę, twórcy wsprowadzili wsparcie dla procesora Qualcomm Snapdragon 855, czyli dla układu obecnego w najnowszych flagowych smartfonach.

Ponadto, z innych nowości warto wymienić sobie ulepszenia systemu plików XFS, wprowadzenie natywnego wsparcia dla exFAT, dla Intel Ice Lake Thunderbolt i dla dekodowania RK3288 VP8. Ponadto, od teraz procesory AMD Ryzen serii 3000 informują o swojej temperaturze. Nie zabrakło również kilku ulepszeń związanych z zużyciem energii. Deweloperzy dodali także obsługę odbiorników Logitech Lightspeed i G700(s).

Warto przeczytać: KDE Neon – moje linuxowe odkrycie 2019 roku

JAK ZAINSTALOWAĆ LINUX KERNEL 5.4?

Można to zrobić na wiele sposobów. Jednym z nich, na systemach bazujących na Ubuntu i Debianie, jest wykorzystanie plików .deb. Pobrać je można >stąd<. Następnie należy je zainstalować za pomocą komendy:

sudo dpkg -i linux*.deb

Z jakiej wersji jądra Linuksa korzystacie? Napiszcie w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!