To koniec “Prostych Aplikacji”! Projekt został sprzedany

To koniec "Prostych Aplikacji"! Projekt został sprzedany

Simple Mobile Tools (w Polsce znane jako Proste aplikacje), to seria aplikacji na Androida do wykonywania podstawowych czynności. Warto wymienić Prosty Kalendarz, Proste Wiadomości czy Prosty Menedżer Plików. Niestety, projekt został sprzedany.

To koniec aplikacji Simple Mobile Tools w znanej nam postaci

Seria aplikacji Simple Mobile Tools jest przeze mnie uwielbiana. Nie zawiera żadnych reklam i subskrypcji, cechuje się prostym interfejsem oraz sporą liczbą funkcji, a także otwartym kodem i dostępnością w F-Droid. W Sklepie Play aplikacje były dostępne w dwóch wersjach – zwykłej/darmowej oraz płatnej Pro. Wersje Pro były jednak bardzo tanie. Warto dodać, że były to i tak aplikacje otwarte, a więc odpowiedni APK można było pobrać z innych źródeł. Aplikacje z tego projektu to też świetna alternatywa dla narzędzi od Google – sam korzystam z kalendarza, aplikacji do obsługi SMS oraz z menedżera plików. Niestety, miłe chwile mogą się zakończyć.

Twórcy projektu postanowili markę sprzedać firmie ZipoApps – wydawcy, który znany jest z wykupowania aplikacji i wypełniania ich reklamami. Użytkownicy obawiają się właśnie reklam, subskrypcji oraz zbierania danych o użytkowaniu.

Simple Mobile Tools
Simple Mobile Tools

Twórcy projektu zapytani o powód sprzedaży tłumaczą się brakiem innej drogi monetyzacji. Faktycznie model oparty o bardzo tanie, jednorazowe opłaty mógł nie być wystarczający.

Aplikacje były wydawane pod licencją GPLv3, co nieco utrudnia nowemu właścicielowi dodawanie negatywnych elementów czy zamknięcie kodu. Jest to również Open Source, co pozwala na fork i rozwijanie nowych wersji aplikacji równolegle, ale bez modułów związanych ze śledzeniem czy reklamami.

Cóż, sam czekam, aż odpowiedni fork się pojawi :-). A póki takowego nie ma, to pozostanę przy tych wersjach aplikacji, które dotychczas pobrałem z F-droid.

Źródło: Github

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!