Twórca Ubuntu Unity testuje środowisko Lomiri. Co to może oznaczać?

ubuntu unity
Ubuntu Unity Remix 20.10

Kilka lat temu Canonical dumnie rozwijało Unity8, czyli nowoczesny interfejs, który nie tylko miał zastąpić Unity7 (dostępne w Ubuntu Unity Remix), ale również pracować na tabletach i smartfonach. Unity8 teraz nazywa się Lomiri i to środowisko szczególnie zainteresowało Rudrę Saraswata – twórcę Ubuntu Unity Remix.

Tak, interfejs niedawno przeze mnie testowanego Ubuntu Touch na OnePlus One mógł być z powodzeniem użytkowany również na dużym ekranie. Niestety, Canonical postanowiło porzucić wiele swoich projektów, w tym rozwój Unity oraz Ubuntu Touch. Jednakże środowisko graficzne Unity8 pod swoje skrzydła przyjęła grupa deweloperów z UBports.

Warto przeczytać: Sprawdziliśmy i przetestowaliśmy Ubuntu Touch na OnePlus One!

Warto również zaznaczyć, że Canonical zdążyło wypuścić Unity8 jako środowisko graficzne systemu desktopowego. Stało się tak w 2016 roku, kiedy to premierę miało Ubuntu 16.10. Ba! Mogę również się przyznać, że miałem okazję skorzystać z tego OS-a. O ile Unity8 wyglądało naprawdę ładnie (po prostu jak nowocześniejsza wersja Unity z Ubuntu 16.04), tak środowisku było daleko do stabilności. Nie dość, że system pracował niezwykle wolno, to jeszcze aplikacje nie chciały się uruchamiać.

Moje ostatnie testy Ubuntu Touch na OnePlus One pokazują, że wiele w tym aspekcie poprawiono i Unity8 (już teraz nazywające się Lomiri) działa i da się z niego korzystać. Dostrzegł to również twórca Ubuntu Unity Remix.

Ubuntu Unity Remix będzie korzystać ze środowiska Lomiri?

Kilka dni temu Rudra Saraswat – twórca Ubuntu Unity Remix – wrzucał różne informacje związane ze środowiskiem Lomiri. Najpierw udostępnił nagranie, na którym pokazuje jak działa Ubuntu 18.04 z Lomiri, następnie wrzucił specjalnie przygotowane ISO abyśmy również mogli to przetestować. Podsunęło mi to myśl mówiącą, że dalszą drogą rozwoju projektu Ubuntu Unity będzie właśnie środowisko Lomiri. Niestety, to też nie zgadza się z poprzednimi informacjami od Rudry, który zapowiedział, że zamierza pracować nad Unity9.

Warto zobaczyć: Ubuntu Unity Education to dedykowany system dla uczniów i studentów!

Dlatego też postanowiłem skontaktować się z Rudrą i dowiedzieć się czy faktycznie Unity7 zostanie zastąpione przez Lomiri. Jak się jednak okazuje, deweloper póki co nie zrezygnuje z Unity7, a już na pewno nie na rzecz Lomiri. Rozwój dawnego Unity8 interesuje go ze względu na to, że zamierza je dodać do Ubuntu Unity Remix jako alternatywne środowisko, które będziemy mogli sobie w każdej chwili włączyć, jak i wyłączyć.

Twórca Ubuntu Unity testuje środowisko Lomiri. Co to może oznaczać?

Trzeba przyznać, że to całkiem mądre podejście. Jeśli ktoś będzie ciekawy nowocześniejszym Unity to będzie mógł sobie z niego korzystać. Jeśli ktoś jednak będzie wolał stabilne środowisko to pozostanie z Unity7.

Co myślicie o ruchu dewelopera? Uważacie, że powinien dodawać środowisko Lomiri do systemu? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!