Lepiej wykonać aktualizację! Kończy się wsparcie dla Ubuntu 19.10

ubuntu 19.10
Tapeta Ubuntu 19.10

Ubuntu 19.10 to jedna z bardziej lubianych odsłon Ubuntu. Powodem tego jest fakt, że system ten działał o wiele szybciej w porównaniu do poprzedników, a mało tego, był to swego rodzaju zwiastun nowości, jakie mogliśmy ujrzeć w Ubuntu 20.04. Niestety, kończy się już okres wsparcia dla Ubuntu 19.10 Eoan Ermine.

Co nowego dodano w Ubuntu 19.10?

Ubuntu 19.10 Eoan Ermine zgodnie z planem miało swoją premierę 17 października. System ten był wersją rozwojową i przypadało mu jedynie 9 miesięcy wsparcia. Przede wszystkim Ubuntu 19.10 miało preinastalowane sterowniki do kart graficznych Nvidia. Użytkownikom tych układów, zwłaszcza tym mniej zaawansowanym, dodatek ten zdecydowanie się spodobał. Eoan Ermine to również nowa (jak na tamten moment) odsłona środowiska graficznego GNOME – dokładnie w wersji 3.34, a wraz z DE aktualizacji doczekały się przeróżne aplikacje, takie jak ToDo czy Nautilus. Poza tym, ulepszono motyw Yaru oraz poprawiono działanie funkcji skalowania dla ekranów HiDPI.

Warto wymienić sobie takie nowości jak Linux Kernel w wersji 5.3, znacznie szybsze działanie systemu, aktualizacja PulseAudio do wersji 13. oraz wsparcie dla systemu plików ZFS. Ciekawym dodatkiem jest również Light UI, czyli zmiana kolorystyki interfejsu na jasną – coś na wzór tego co mamy od jakiegoś czasu w Windows 10. Muszę dodać, że Ubuntu 19.10 zostało uznane za najlepszą odsłonę Ubuntu ostatniej dekady.

Warto przeczytać: Ubuntu 19.10 Eoan Ermine najlepszą wersją Ubuntu ostatniej dekady

To już koniec Ubuntu 19.10

Tak jak napisałem wcześniej, okres wsparcia Ubuntu 19.10 to jedyne 9 miesięcy. Dlatego też już 17 lipca (piątek) bieżącego roku Canonical przestanie pamiętać o tym systemie. To oznacza, że użytkownicy tego systemu ani nie dostaną nowych wersji oprogramowania, ani nowych łatek zabezpieczeń. Co więc należy zrobić? Najłatwiej jest wykonać aktualizację do Ubuntu 20.04 LTS. Jest to bardzo proste i wymaga zaledwie kilku kliknięć lub komend.

Korzystaliście z Ubuntu 19.10 Eoan Ermine? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!