Ubuntu 20.10: lada moment poznamy wszystkie nowości!

Ubuntu 20.10: lada moment poznamy wszystkie nowości!

Co prawda, Ubuntu 20.04 LTS dopiero co miało premierę, jednak Canonical nie zwalnia i już pracuje nad nową wersją systemu. Ubuntu 20.10 Groovy Gorilla zostanie zaprezentowane już za nieco ponad miesiąc, a właśnie teraz system wchodzi w stan Feature Freeze.

Jak sama nazwa wskazuje, Ubuntu 20.10 swoja premierę będzie miało w końcówce bieżącego roku, a dokładnie 22 października. Jak już mówimy o datach, to warto wspomnieć, że 1 października udostępniona zostanie wersja beta, która będzie wyposażona w większość nowości dostępnych w odsłonie stabilnej. Teraz natomiast system przechodzi w fazę Feature Freeze.

Warto zobaczyć: Ubuntu 20.10 Groovy Gorilla – kiedy będzie i co zostanie dodane?

Ubuntu 20.10

Ubuntu 20.10 właśnie weszło w fazę Feature Freeze, czyli w jedną z najważniejszych, bowiem to właśnie teraz dowiemy się jakie nowości ostatecznie wylądują w nowej wersji systemu. Już teraz możemy powiedzieć, że najnowsze Ubuntu będzie cechować się środowiskiem graficznym GNOME 3.38 oraz najnowszą wersją GCC 10 (GNU Compiler Collection). Jeśli natomiast chodzi o jądro Linuxa, to prawdopodobnie będzie to 5.8 (choć póki co wersje Daily są z Linux Kernel 5.4). Oczywiście możemy spodziewać się najnowszych odsłon aplikacji początkowych, takich jak Mozilla Firefox czy LibreOffice.

Warto przeczytać: Ubuntu Touch żyje i już niedługo dostanie aktualizację do OTA-13

Ubuntu 20.10 Groovy Gorilla w wersji stabilnej pojawi się już 22 października, natomiast 15 października nastąpi Final Freeze, który ostatecznie potwierdzi, co trafi do nowego systemu, a co nie. Oczywiście osoby szukającego stabilnego systemu na lata nie mają co patrzeć na Ubuntu 20.10 i to z prostych powodów. Przede wszystkim Groovy Gorilla będzie wspierane tylko przez kilka miesięcy, natomiast jego funkcje zostaną przeportowane do Ubuntu 20.04 LTS (Long Term Support).

Z jakiego systemu operacyjnego korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!