Ubuntu 20.10 Groovy Gorilla – kiedy będzie i co zostanie dodane?

ubuntu

Co prawda, Ubuntu 20.04 LTS niedawno co miało premierę, jednak Canonical nie zwalnia i już pracuje nad nową wersją systemu. A więc co nowego znajdziemy w Ubuntu 20.10 Groovy Gorilla? Sprawdźcie sami!

Ubuntu 20.10 – kiedy będzie dostępne?

Jak sama nazwa wskazuje, Ubuntu 20.10 swoja premierę będzie miało w końcówce bieżącego roku, a dokładnie 22 października. Jak już mówimy o datach, to warto wspomnieć, że 1 października udostępniona zostanie wersja beta, która będzie wyposażona w większość nowości dostępnych w odsłonie stabilnej. Oczywiście już od kilkunastu dni publikowane są wersje tak zwane daily, w których na bieżąco są dodawane i testowane nowości.

Warto przeczytać: Ubuntu 20.04 Focal Fossa już jest! Co dodano do nowego LTS-a?

Ubuntu 20.10 – co nowego zostanie dodane?

Największą nowością Ubuntu 20.10 będzie środowisko graficzne GNOME w wersji 3.38, które wniesie nowości do interfejsu jak i powinno działać szybciej. Zmiany powinny dotknąć przede wszystkim ekran logowania, który już teraz (tj w Ubuntu 20.04 z GNOME 3.36) jest kompletnie nowy i naprawdę ładny, a ma być jeszcze lepszy! Poprawione ma zostać również logowanie odciskiem palca. Ja osobiście liczę, że czytnik w moim ThinkPadzie E480 w końcu będzie obsługiwany….

Polecamy przeczytać: My tu pitu pitu, a Ubuntu Unity Remix dostało już kilka aktualizacji!

W Ubuntu 20.10 Groovy Gorilla powinniśmy znaleźć również nową wersję Linux Kernel. Jaką? W najgorszym przypadku 5.6, ale prawdopodobnie będzie to jądro 5.8. Przypuszczam, że nie będą to wszystkie nowości w Ubuntu 20.10 i w ciągu kolejnych miesięcy możecie spodziewać się tekstów, w których to wymienię i opiszę kolejne ciekawostki.

Korzystacie z Ubuntu? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!