Strona główna Aktualności Ubuntu Touch żyje i już niedługo dostanie aktualizację do OTA-13

Ubuntu Touch żyje i już niedługo dostanie aktualizację do OTA-13

-

Po tym jak Canonical porzuciło Unity oraz Ubuntu Touch może wydawać się, że obydwa projekty są już zakończone. Nic bardziej mylnego! Mobilny Linux dalej jest rozwijany dzięki grupie UBPorts i już niedługo zostanie zaktualizowany do wersji OTA-13.

UBUNTU TOUCH

Po porzuceniu przez Canonical, dalszym rozwojem Unity8 (a w zasadzie Lomiri) zajmuje się grupa UBports. Unity to bez wątpienia świetne środowisko i bardzo miło je wspominam. Ba! Nadal nie znalazłem innego DE, z którego korzystałoby mi się równie przyjemnie (dlatego tak bardzo cieszy mnie projekt Ubuntu Unity Remix). Dlatego też niezbyt rozumiem dlaczego Canonical porzuciło tak świetny projekt i wróciło do GNOME, na które narzeka wielu użytkowników Linuxa.

Warto przeczytać: Potrzebujesz tani tablet z Linuxem? PineTab może być ciekawym wyborem

Czemu wspominam o Lomiri? No właśnie dawne Unity8 jest środowiskiem graficznym, które występuje w Ubuntu Touch i jest jego wręcz unikatowym elementem. OS ten jest niezwykle nowoczesny i w wielu kategoriach wyprzedza prężnie rozwijane i popularne dzisiaj systemy, czyli Android i iOS. Ubuntu Touch znajdziemy również w tablecie PineTab, o którym pisałem >>tutaj<<.

Ubuntu Touch OTA-13

Ubuntu Touch OTA-13 ma pojawić się już za kilka dni, dokładnie 4 września. Największą nowością ma być wprowadzenie wsparcia dla ARM64 (rychło w czas) i Halium 7. Co to oznacza? A no to, że o wiele nowsze sprzęty będą mogły dostać wsparcie Ubuntu Touch! Na dzień dobry 11 nowych urządzeń ma obsługiwać ten system – niestety nie wiemy dokładnie o jakie modele chodzi. Do tego dodano wsparcie dla aplikacji z Androida, co powinno chociaż w jakimś stopniu rozwiązać problem braku odpowiedniego oprogramowania na Ubuntu Touch.

Tak jak napisałem wyżej, stabilna wersja aktualizacji ma pojawić się już niedługo, bo 4 września. Miałem okazję testować Ubuntu Touch (więcej dowiecie się z >>tego wpisu<<) i przyznam szczerze, że bardzo polubiłem ten system.

Korzystaliście kiedyś z Ubuntu Touch? Dajcie znać w komentarzu!

Źródło9to5linux

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej