Ubuntu Touch żyje i już niedługo dostanie aktualizację do OTA-13

Ubuntu Touch
Ubuntu Touch na OnePlus One

Po tym jak Canonical porzuciło Unity oraz Ubuntu Touch może wydawać się, że obydwa projekty są już zakończone. Nic bardziej mylnego! Mobilny Linux dalej jest rozwijany dzięki grupie UBPorts i już niedługo zostanie zaktualizowany do wersji OTA-13.

UBUNTU TOUCH

Po porzuceniu przez Canonical, dalszym rozwojem Unity8 (a w zasadzie Lomiri) zajmuje się grupa UBports. Unity to bez wątpienia świetne środowisko i bardzo miło je wspominam. Ba! Nadal nie znalazłem innego DE, z którego korzystałoby mi się równie przyjemnie (dlatego tak bardzo cieszy mnie projekt Ubuntu Unity Remix). Dlatego też niezbyt rozumiem dlaczego Canonical porzuciło tak świetny projekt i wróciło do GNOME, na które narzeka wielu użytkowników Linuxa.

Warto przeczytać: Potrzebujesz tani tablet z Linuxem? PineTab może być ciekawym wyborem

Czemu wspominam o Lomiri? No właśnie dawne Unity8 jest środowiskiem graficznym, które występuje w Ubuntu Touch i jest jego wręcz unikatowym elementem. OS ten jest niezwykle nowoczesny i w wielu kategoriach wyprzedza prężnie rozwijane i popularne dzisiaj systemy, czyli Android i iOS. Ubuntu Touch znajdziemy również w tablecie PineTab, o którym pisałem >>tutaj<<.

Ubuntu Touch OTA-13

Ubuntu Touch OTA-13 ma pojawić się już za kilka dni, dokładnie 4 września. Największą nowością ma być wprowadzenie wsparcia dla ARM64 (rychło w czas) i Halium 7. Co to oznacza? A no to, że o wiele nowsze sprzęty będą mogły dostać wsparcie Ubuntu Touch! Na dzień dobry 11 nowych urządzeń ma obsługiwać ten system – niestety nie wiemy dokładnie o jakie modele chodzi. Do tego dodano wsparcie dla aplikacji z Androida, co powinno chociaż w jakimś stopniu rozwiązać problem braku odpowiedniego oprogramowania na Ubuntu Touch.

Tak jak napisałem wyżej, stabilna wersja aktualizacji ma pojawić się już niedługo, bo 4 września. Miałem okazję testować Ubuntu Touch (więcej dowiecie się z >>tego wpisu<<) i przyznam szczerze, że bardzo polubiłem ten system.

Korzystaliście kiedyś z Ubuntu Touch? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!