Ubuntu 22.04 będzie mieć GNOME 42, ale jest haczyk

Ubuntu 21.10 gnome

Premiera Ubuntu 22.04 zbliża się coraz większymi krokami, a co za tym idzie – poznajemy coraz więcej szczegółów. Jak się okazuje, nowy system od Canonical faktycznie może zaoferować GNOME 42, ale bez ważnych elementów.

Ubuntu 22.04 prawdopodobnie z GNOME 42, ale bez aplikacji GTK4

Ubuntu 22.04 pojawi się już w kwietniu bieżącego roku i będzie to kolejny LTS, czyli wydanie o długim okresie wsparcia. Póki co, wersje testowe oferują GNOME 41, jednak twórcy zaczynają coś wspominać o aktualizacji do GNOME 42.

GNOME 42 jest jednak nadal w produkcji i ma pojawić się jakoś w marcu 2022 roku. Ta edycja GNOME będzie naprawdę przełomowa, bowiem przechodzi na technologię GTK4, która nieco rozróżni wygląd aplikacji, w tym tych początkowych. Głównie za sprawą technologii zwanej LibAdwaita, która zmienia podejście do tematu tworzenia motywów w środowisku GNOME. Już ze względu na LibAdwaitę twórcy Ubuntu musieli zrezygnować z fioletowego koloru, który był obecny w motywach tego systemu.

Ubuntu 21.10
Ubuntu 21.10

Jak się jednak okazuje, Ubuntu 22.04 może będzie mieć GNOME 42, ale raczej bez wielu podstawowych aplikacji zbudowanych właśnie w oparciu o GTK4. Już teraz Ubuntu znane jest z miksowania aplikacji różnych wersji GNOME, co wprowadza niekonsekwencję i za to twórcy byli szeroko krytykowani. W tym przypadku jednak po prostu twórcy Ubuntu mogą nie zdążyć wszystko dostosować i przetestować. Więcej szczegółów zapewne poznamy bliżej premiery systemu.

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!