Ubuntu znowu zmieni swoją tożsamość i to przez twórców GNOME

ubuntu
Ubuntu 20.04

Ubuntu to jedna z tych dystrybucji Linuxa, która już od dawna ma wyrobioną mocną markę oraz elementy bezpośrednio się z tym systemem kojarzące. Niestety, to się będzie musiało zmienić i to jeszcze w Ubuntu 22.04.

Ubuntu pozbędzie się fioletu

Już od dawna z Ubuntu kojarzą się dwa kolory – fioletowy oraz pomarańczowy. Są one ze sobą często mieszane – w elementach systemowych czy oczywiście w tapetach. Od jakiegoś czasu twórcy również wydają coraz to lepsze edycje motywu Yaru, który jeszcze bardziej wiązał te kolory z marką “Ubuntu”. To się jednak zmieni.

Jak wynika z najnowszych informacji, w Ubuntu 22.04 nie zobaczymy już koloru fioletowego (zwanego Aubergine/bakłażan), a pozostanie tylko pomarańczowy. Barwy nie zobaczymy ani w motywie GTK, ani w pakiecie ikon. Warto dodać, że motyw Yaru jest nowy, więc taka zmiana jest naprawdę drastyczna i niespodziewana.

Co może być tego powodem? Prawdopodobnie chodzi o kontrowersyjne zmiany w samym środowisku GNOME i elementami związanymi z libadwaita. W skrócie: twórcy GNOME chcą się pozbyć możliwości tworzenia własnych, różnorodnych motywów na rzecz mocnej standaryzacji.

Ubuntu 21.10 gnome

Z jednej strony ograniczy to modyfikowanie i tworzenie kolorystyk charakterystycznych dla danych systemów, ale z drugiej strony standaryzacja usprawni czytelność, przyspieszy rozwój i unowocześni system. Aktualnie twórcy jak piszą aplikację to nie mają pojęcia jak dokładnie będzie ona wyglądać u użytkownika końcowego, co utrudnia testowanie i sprawdzanie czytelności. Libadwaita ma to usprawnić.

No i właśnie dlatego Ubuntu zrezygnuje z fioletu, bowiem Libadwaita ma pozwolić tylko na jeden kolor akcentu, a nie na dwa, a Canonical woli pomarańczowy. Zmianę prawdopodobnie zobaczymy już w Ubuntu 22.04, jednak tam jeszcze chyba nie będzie technologii Libadwaita, więc zmiana motywu będzie możliwa.

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!