Ubuntu 22.04 ze sporymi zmianami w wyglądzie. Jak się Wam podoba?

Ubuntu 21.10 gnome

Ubuntu 22.04 pojawi się już za około 2 miesiące. Z tego też powodu dowiadujemy się coraz to więcej rzeczy, które to zostaną przedstawione w najnowszej edycji systemu. Dzisiaj właśnie zaprezentowano zmodyfikowany design.

Ubuntu 22.04 z nowym wyglądem menedżera plików i innych elementów

Nowe Ubuntu LTS, czyli system z długim okresem wsparcia, pojawi się już za niedługo, bo pod koniec kwietnia. Dlatego też powoli zaczynamy być informowani o kolejnych nowościach, które to zostaną bądź zostały zaimplementowane.

Ubuntu 22.04 zaoferuje GNOME 42, które ma kompletnie nowe podejście do motywów i tego, jak wyglądają aplikacje. Dlatego też Ubuntu musiało się dostosować pod wytyczne LibAdwaita i tym sposobem przebudowano motyw Yaru, o czym pisaliśmy na ROOTBLOG-u. Teraz natomiast widzimy kolejne efekty zmian. Na pierwszy ogień idzie menedżer plików Nautilus, który otrzymał odświeżony i naprawdę przyjemny dla oka design. Screenshot możecie zobaczyć poniżej.

ubuntu 22.04
(fot. OMG!Ubuntu)

Menedżer plików dostał również nową ikonę.

(fot. OMG!Ubuntu)
(fot. OMG!Ubuntu)

Nowy design wzięty żywcem z Adwaity pojawił się również w Yaru. W menu systemu, jak i w przyborniku, znajdziemy kompletnie nowe podejście do cieniowania. To właśnie podmenu jest teraz jaśniejsze od reszty, a nie na odwrót. Komunikaty OSD informujące o na przykład zmianie jasności, zostały zmodyfikowane i zajmują mniej miejsca. Pojawiło się również nowe narzędzie do tworzenia zrzutów ekranu.

(fot. OMG!Ubuntu)
(fot. OMG!Ubuntu)

Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish pojawi się jeszcze w kwietniu 2022 roku. Będzie to kolejna edycja typu LTS, która cechuje się długim okresem wsparcia. Mowa tu o terminie aż do kwietnia 2027 roku. Natomiast End of Life jest planowany na kwiecień 2032 roku.

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!