Ubuntu 23.04 Beta już jest! Oto wprowadzone nowości

Ubuntu 23.04
Ubuntu

No i nareszcie Ubuntu 23.04 Lunar Lobster oficjalnie zostało wydane w wersji Beta. Jakie nowości wprowadzono? Już wymieniamy!

Ubuntu 23.04 Lunar Lobster

Ubuntu 23.04 Lunar Lobster zostanie wydane w 20 kwietnia. Jednak już teraz możemy testować wersję Beta, która ukazuje wszelkie nowości. Warto jednak dodać, że znaczna ich większość, to zmiany wynikające z nowszego środowiska graficznego GNOME 44. Jednak po kolei.

Nowy instalator systemu

Po wielu miesiącach zapowiedzi, Canonical w końcu wprowadza nowy instalator systemu napisany w języku Flutter. Instalator ma wyglądać nowocześniej i być wygodniejszy. Na plus zdecydowanie fakt, że czcionka jest większa, a znalezienie języka polskiego jest łatwiejsze. Zaraz po wyborze języka możemy zdecydować się, czy chcemy zainstalować system, czy korzystać z trybu liveCD.

GNOME 44 i jego dodatki

Ubuntu 23.04 to przede wszystkim GNOME 44 i wszelkie nowości wprowadzone z tym systemem. Mowa tu między innymi o ulepszonym menu w górnym, prawym rogu. Na kafelkach z WiFi czy z Bluetooth pojawi się nazwa połączonego urządzenia/sieci. W przypadku Bluetooth udostępniono także opcję szybkiego połączenia się (bez przechodzenia do ustawień systemowych). Zmieniono też ikonę skrótu do Print Screen.

Nowe "szybkie ustawienia"
Nowe “szybkie ustawienia”

W ustawieniach systemowych, w zakładce dotyczącej myszy, pojawiły się nowe funkcje. Mowa tu o opcji wyłączenia przyspieszenia myszy, a także lepiej pokazanym działaniu przewijania tradycyjnego i naturalnego (akurat u mnie na VM animacje nie chciały się wyświetlić, ale to nawet nie był jedyny problem tej maszyny).

Nowe ustawienia myszy
Nowe ustawienia myszy

W Nautilus (menedżerze plików) pojawiła się opcja wyświetlania plików i katalogów w formie drzewa. Wcześniej ta funkcja była dostępna (przed erą LibAdwaita) i teraz mamy ogromny comeback. Ponadto wybierak plików zyskał opcję wyświetlania miniaturek (długo musieliśmy na to czekać).

Nowy Nautilus
Nowy Nautilus

W ustawieniach dotyczących sieci pojawiła się możliwość skonfigurowania VPN w aplikacji WireGuard. Strasznie mi tego brakowało i nareszcie pojawiła się natywna obsługa. Do tej pory cały config był możliwy tylko z użyciem terminala. Możemy też udostępnić hasło do WiFi za pomocą kodu QR.

Konfiguracja WireGuard
Konfiguracja WireGuard

Inne dodatki w Ubuntu 23.04 Lunar

Dock Ubuntu zyskał opcję wyświetlania liczbę oczekujących powiadomień do danej aplikacji. Była to funkcja dostępna jeszcze w Unity, w Ubuntu 16.04 i dobrze, że wraca w świecie GNOME. Ponadto mamy Linux Kernel 6.2, Firefoksa 111 (snap), LibreOffice 7.5.2 czy Transmission 3.0. Warto dodać, że od tego wydania Ubuntu Cinnamon jest oficjalnym Ubuntu Flavour, a wszystkie Ubuntu Flavours nie będą mogły oferować wsparcia Flatpak na start.

Ubuntu 23.04
Ubuntu 23.04

Ubuntu 23.04 Beta pobierzecie stąd

Źródło: OMG!Ubuntu, własne

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!