Ubuntu 23.04 już dostępne – wszystko, co musisz wiedzieć o najnowszej wersji tej dystrybucji Linuksa

Ubuntu 23.04
Ubuntu 23.04

Zgodnie z pierwotnymi planami, nowe Ubuntu 23.04 Lunar Lobster zostało wydane w wersji stabilnej. Już dzisiaj możemy cieszyć się nowościami i ciekawymi dodatkami. Co się zmieniło?

Ubuntu 23.04 wydane!

Przygotujcie swoje komputery na najnowszą wersję systemu operacyjnego, ponieważ Ubuntu 23.04 właśnie zostało wydane! Nowa wersja oferuje wiele ciekawych funkcji i ulepszeń, które zapewnią jeszcze lepsze wrażenia użytkowania.

Warto dodać, że Ubuntu 23.04 Lunar to odsłona o krótkim okresie wsparcia wynoszącym 9 miesięcy. Wersja LTS, czyli o długim czasie wsparcia, pojawi się dopiero za równo rok.

Instalator systemu napisany w Flutterze

Canonical w końcu wprowadziło długo oczekiwany nowy instalator systemu, który został napisany w języku Flutter. Nowy instalator ma nowocześniejszy wygląd i jest wygodniejszy w użytkowaniu. Znacznie większa czcionka oraz łatwiejsze znalezienie języka polskiego są pozytywnymi zmianami. Po wybraniu języka, użytkownik może wybrać między instalacją systemu a trybem liveCD.

Środowisko graficzne GNOME 44

Ubuntu 23.04 oferuje sporo nowości, a przede wszystkim wprowadza GNOME 44, co otwiera furtkę do wielu zmian. Między innymi, w menu w prawym górnym rogu pojawiły się nowe funkcje, takie jak wyświetlanie nazwy połączonej sieci WiFi i Bluetooth. Dostępna jest także opcja szybkiego połączenia się z urządzeniem Bluetooth bez konieczności przechodzenia do ustawień systemowych. Zmieniono także ikonę skrótu do Print Screen.

Nowe menu
Nowe menu

Ubuntu 23.04 wprowadza nowe funkcje w ustawieniach systemowych dotyczących myszy. Teraz użytkownik ma możliwość wyłączenia przyspieszenia myszy oraz łatwiejsze zrozumienie różnicy między przewijaniem tradycyjnym i naturalnym. Podobne zmiany dotyczą także touchpada.

Najnowszy system Canonical wprowadza w ustawieniach sieci nowe funkcje, w tym natywną obsługę VPN w aplikacji WireGuard. To świetna wiadomość dla użytkowników, którzy wcześniej musieli pisać cały config ręcznie za pomocą terminala. Dodatkowo, pojawiła się opcja udostępnienia hasła do sieci WiFi za pomocą kodu QR, co ułatwi nadanie dostępu do sieci bez konieczności podawania hasła.

Konfiguracja WireGuarda
Konfiguracja WireGuarda

Co jeszcze nowego w Ubuntu 23.04 Lunar Lobster?

Ubuntu 23.04 wprowadza wiele nowych funkcji, w tym opcję wyświetlania liczby oczekujących powiadomień dla danej aplikacji w Docku, podobnie jak było to dostępne w Unity w starszych wersjach systemu. Ponadto, system wykorzystuje Linux Kernel 6.2, a w jego skład wchodzą takie programy jak Firefox 111 (snap), LibreOffice 7.5.2 czy Transmission 3.0. Ciekawą informacją jest także to, że Ubuntu Cinnamon zostało uznane za oficjalną wersję Ubuntu Flavour. Warto również zauważyć, że wszystkie Ubuntu Flavours nie będą mogły oferować wsparcia dla Flatpak na starcie.

Ubuntu 23.04
Ubuntu 23.04

Ubuntu 23.04 – już można instalować

Oczywiście Ubuntu 23.04 zostało udostępnione w pełni za darmo. System pobierzecie w formie pliku ISO >>tutaj<<. Pojawiła się też odsłona minimal ISO, która pobiera potrzebne pakiety w trakcie instalacji.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!