Ubuntu Flatpak Remix – na przekór decyzjom firmy Canonical

Ubuntu 22.04 LTS
Ubuntu 22.04.2 LTS

Ubuntu to popularna dystrybucja Linuksa, która oferuje uniwersalny format dostarczania aplikacji, czyli Snapy. A ze Snapami jest taki problem, że wiele osób ich nie lubi i preferują konkurencyjne rozwiązanie – Flatpaki. No i właśnie dla nich powstało Ubuntu Flatpak Remix.

Ubuntu Flatpak Remix

Jak nazwa wskazuje, Ubuntu Flatpak Remix na start oferuje obsługę i aplikacje typu Flatpak. Zamiast programów w formie Snap mamy właśnie Flatpaki. Dotyczy to nie tylko samej obsługi, ale też aplikacji początkowych. Chociażby Firefox czy Thunderbird są zainstalowane w takiej formie.

Podobnie jest z LibreOffice, gdzie dodatkowo ten pakiet biurowy został zaktualizowany do najnowszej wersji. Twórca systemu uznał, że LibreOffice musi być w najnowszej wersji, aby oferować najlepszą kompatybilność z formatami Microsoft Office i to pomimo tego, że mamy do czynienia z systemem LTS. Ponadto usunięto Snap Store i dodano zwykły sklep GNOME Software z obsługą Flatpaków.

Ubuntu Flatpak Remix bazuje na Ubuntu 22.04 LTS, a nie 22.10. Poza tymi wymienionymi drobnostkami, reszta systemu pozostaje taka sama jak oryginalne Ubuntu. Jak więc można dostrzec, niewiele się różni. Więc po co powstał ten system?

Autorem Ubuntu Flatpak Remix jest twórca internetowy Learn Linux TV znany z masy dobrej jakości poradników dotyczących Linuksa. Jak sam tłumaczy, dystrybucja powstała dla tych, co chcą mieć Ubuntu ale z Flatpakami.

Stworzenie takiego systemu nie jest trudne i w zasadzie sam to zrobiłem. Przez ostatnie 4 miesiące używałem Ubuntu 22.04 i sam postanowiłem usunąć niektóre aplikacje Snap i zastąpić je Flatpakami. Mało tego, kolejne programy również instalowałem jako Flatpaki. Różnicą było to, że nie usunąłem obsługi Snap, bowiem niektóre z programów używałem właśnie w tej formie.

A o co chodzi z decyzjami firmy Canonical? Marka ta stoi za Ubuntu i jakiś czas temu uzgodniła z twórcami Ubuntu Flavours (alternatywne odsłony Ubuntu z innymi środowiskami graficznymi), aby te nie dostarczały obsługi Flatpak na start. Więcej dowiecie się z >tego artykułu<<.

System Ubuntu Flatpak Remix pobierzecie >>stąd<<

Źródło: Learn Linux TV

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!