Ubuntu zadziała również na słabszym Raspberry Pi! Oto magia kompresji

Raspberry Pi 4
Raspberry Pi 4

Pełne Ubuntu jest dostępne na Raspberry Pi 4 już od jakiegoś czasu. Dotyczy to jednak tych mocniejszych edycji oferujących 4 lub 8 GB RAM. Jak się jednak okazuje, twórcy postanowili wydać edycję systemu również na Raspberry Pi 4 z 2 GB RAM jednocześnie chwaląc się nową technologią.

Ubuntu również na Raspberry Pi 4 z 2 GB RAM

Twórcy Ubuntu właśnie pochwalili się wydaniem systemu na Raspberry Pi 4 z 2 GB pamięci RAM. Do tej pory wydawało się to być szalonym pomysłem, bowiem środowisko GNOME potrzebuje całkiem sporo pamięci, a tutaj jej po prostu brakuje. Rozwiązaniem ma jednak być zswap.

Raspberry Pi 4

Otóż zazwyczaj jak zaczyna brakować pamięci RAM, to system zrzuca część elementów na dysk tworząc tak zwany swapfile. O ile w przypadków dysków SSD ma to rację bytu, to w Raspberry Pi 4, gdzie mamy kartę SD, jest to dosyć słabe rozwiązanie. Wyjściem z sytuacji ma być właśnie zswap.

To narzędzie wyłapuje elementy, które miałyby być przechowywane jako swap, następnie kompresuje je i ponownie umieszcza w pamięci RAM. Proces kompresji i dekompresji jest znacznie szybszy niż skorzystanie ze swapfile przechowywanego na karcie pamięci. Dlatego też pełne Ubuntu faktycznie może działać na Raspberry Pi 4 z tylko 2 GB RAM.

Ubuntu 21.10 gnome

Uwaga, nie mówię tutaj o edycji serwerowej Ubuntu, tylko o pełnej, desktopowej edycji ze środowiskiem graficznym GNOME. Jest to całkiem spore obciążenie Malinki, jednak jak ktoś tego potrzebuje, to już może skorzystać.

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!