USB-C w PSP? A czemu nie?! Oto najciekawsze modyfikacje konsoli

Konsola PSP
Konsola Sony PSP. Często nazywana najlepszą retro konsolą kieszonkową.

Kilka dni temu PSP obchodziło swoje amerykańskie, piętnaste urodziny. Z tego też powodu właściciele tejże konsoli zaczęli chwalić się swoimi egzemplarzami. Przyznam szczerze, że niektóre z nich są bardzo interesujące i zdecydowałem się je Wam pokazać.

Port USB-C w PSP

Port USB-C już teraz możemy nazwać standardem ładowania i transmisji danych w wielu urządzeniach, między innymi w laptopach, smartfonach, a nawet w słuchawkach. A co ze starszymi sprzętami? Znalazł się pewien właściciel PSP, który postanowił wyposażyć swoją konsolę w USB typu C. Tak, to możliwe, choć cena tego jest dosyć wysoka.

Warto przeczytać: Tak szybko? Playstation Portable (PSP) ma już 15 lat!

Użytkownik ten postanowił umieścić port USB-C w swojej konsoli. Jak? Otóż zastąpił on połączony port słuchawkowy i telewizyjny na właśnie nowoczesne USB. Zapytacie zapewne, dlaczego nie zastąpił dedykowanego portu do ładowania? Otóż w przypadku tego złącza jest za mało miejsca aby zainstalować USB-C, natomiast port multimedialny nadaje się do tego idealnie. Niestety, włożony port USB-C może służyć tylko i wyłącznie do ładowania i nie wspiera on ani transmisji danych, ani audio.

USB-C w PSP? A czemu nie?! Oto najciekawsze modyfikacje konsoli
USB-C w PSP

Zalety tego rozwiązania? Pozbycie się dodatkowego kabla i możliwość ładowania konsoli tym samym przewodem co inne sprzęty. A wady? Brak możliwości podpięcia słuchawek i telewizora.

Autorem modyfikacji jest WheresMyBinky, użytkownik portalu Reddit.

Battery Mod

To bardzo popularna modyfikacja w przypadku PSP. Wiele użytkowników usuwa napęd UMD aby w jego i klasycznej baterii miejsce włożyć całkiem spore ogniwo. Tutaj natomiast wielkości nowych ogniw są różne i wahają się między 2500 mAh a 5000 mAh.

USB-C w PSP? A czemu nie?! Oto najciekawsze modyfikacje konsoli
PSP z nową baterią i przezroczystą obudową (zdjęcie udostępnił NewAngel na Reddit)

Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Po pierwsze, nasza konsola będzie trzymać znacznie dłużej na jednym ładowaniu. Po drugie, robiąc taką modyfikację wkładamy do konsoli nową baterię o dobrej kondycji. To jest bardzo ważna cecha, bowiem oryginalne baterie mają już po kilkanaście lat, a na próżno jest szukać dobrych zamienników (z tego co się orientuje, to większość pada po kilku miesiącach użytkowania). Wadą oczywiście jest to, że nie możemy korzystać z płyt UMD i tracimy możliwość szybkiego i swobodnego wyjęcia baterii (choć to zależy od poziomu zaawansowania modyfikacji).

Ładowanie bezprzewodowe

Coraz więcej dzisiejszych smartfonów obsługuje bezprzewodowe ładowanie. Jak się okazuje, jest to możliwe nawet w przypadku PSP i muszę dodać, że jest to całkiem popularna modyfikacja. Polega ona na tym, że w miejsce napędu UMD użytkownicy wkładają cewkę do ładowania, którą odpowiednio łączą z układem zasilania. To sprawia, że ich PSP może ładować się bezprzewodowo.

To oczywiście nie są wszystkie modyfikacje jakie udało mi się znaleźć – na wyróżnienie zasługują takie “bajery” jak analog z gamepada od Xboxa, subwoofer w miejscu napędu UMD czy dodatkowy analog dla prawego kciuka.

Macie PSP? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!