Uwaga: kończy się okres wsparcia dla Ubuntu 19.04 Disco Dingo

Uwaga: kończy się okres wsparcia dla Ubuntu 19.04 Disco Dingo

W kwietniu ubiegłego roku swoją premierę miało Ubuntu 19.04. Odsłona ta była dosyć przełomowa, bowiem dowiodła, że Ubuntu z GNOME faktycznie może działać szybko. Nie jest to jednak wydanie LTS, a to oznacza, że już niedługo zakończy się okres wsparcia.

Ubuntu 19.04 to wersja pośrednia między LTS-ami, czyli głównymi wydaniami systemu, oznaczonymi jako Long-Term Support (najnowsza wersja LTS to 18.04), a okres wsparcia Disco Dingo to zaledwie 9 miesięcy. Ale co takiego nowego wniosło Ubuntu 19.04?

Ubuntu 19.04 to przede wszystkim znacznie poprawiona wydajność systemu. Serio, nareszcie GNOME zaczęło działać bez żadnego zająknięcia. Niezbyt szybkie działanie to był dla mnie największy minus Ubuntu 18.04 i środowiska GNOME. Deweloperzy sporo uwagi poświęcili wyglądowi systemu. Kryjący się pod nazwą Yaru motyw został zaktualizowany i wprowadza graficzną spójność do OS-a. Ubuntu 19.04 Disco Dingo od razu po zainstalowaniu bazowało na Linux Kernel 5.0 oraz środowisku graficznym GNOME w ówcześnie najnowszej odsłonie, czyli 3.32. 

O Ubuntu 19.04 więcej dowiesz się z: Ubuntu 19.04 Disco Dingo już dostępne! Co nowego dodano do popularnego Linuksa?

Koniec wsparcia dla Ubuntu 19.04 Disco Dingo

Tak jak wspomniałem na początku wpisu, Ubuntu 19.04 to wydanie testowe, którego okres wsparcia to zaledwie 9 miesięcy. Według najnowszych obliczeń wynika, że już 23 stycznia 2020 Canonical porzuci tę odsłonę Ubuntu. To więc oznacza, że system ten nie będzie dostawał aktualizacji zabezpieczeń, aplikacji czy napraw błędów.

Korzystam z Ubuntu 19.04 Disco Dingo, co powinienem zrobić? Oczywiście zalecam jak najszybszą aktualizację do nowszego wydania Ubuntu, czyli do 19.10 Eoan Ermine. Muszę jednak zaznaczyć, że Ubuntu 19.10 to również wersja o krótkim terminie wsparcia. Nie ma się jednak czym martwić. Już w kwetniu biężącego roku pojawi się Ubuntu 20.04 oznaczone jako LTS (Long Term Support), którego okres wsparcia to kilka lat.

Jak wspominacie Ubuntu 19.04 Disco Dingo? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!