Ubuntu 20.04 LTS już dostępne do pobrania! Póki co w wersji Daily Builds

Ubuntu 20.04 LTS już dostępne do pobrania! Póki co w wersji Daily Builds
Fossa madagaskarska (fot. Wykop)

Ubuntu 20.04 LTS Focal Fossa to zdecydowanie jeden z najbardziej wyczekiwanych systemów. Nie ma się czemu dziwić – wszak to będzie kolejna wersja Ubuntu w wydaniu o długim terminie wsparcia, na którym to będzie bazować dziesiątki (a nawet setki) innych dystrybucji – chociażby Ubuntu MATE, KDE Neon czy Pop!_OS. Canonical właśnie udostępniło swój system w testowej wersji Daily Builds.

Ubuntu 20.04 LTS to (prawdopodobnie) kolejna ewolucja

Póki co o Ubuntu 20.04 LTS nie wiemy zbyt wiele. Naszą najpewniejszą informacją jest… nazwa. Tak, nazwa własna tego OS-a to Focal Fossa, co trudno jednoznacznie przetłumaczyć. Słowo Focal oznacza coś głównego, coś najważniejszego. Fossa natomiast to po prostu fossa madagaskarska – mięsożerny drapieżnik występujący na Madagaskarze, który swoim wyglądem przypomina kota, choć jest od niego znacznie większy.

ubuntu 19.10
Tapeta Ubuntu 19.10

Ubuntu 20.04 Focal Fossa pojawi się w wersji stabilnej już 23 kwietnia 2020 roku i będzie kolejnym wydaniem typu LTS (Long Term Support), co oznacza, że dostanie długi, pięcioletni okres wsparcia. Z tego co nam wiadomo, nowe wydanie Ubuntu nie będzie zawierać wielu nowości, jednak z pewnością spodziewać się możemy GNOME w wersji 3.36, Linux Kernel 5.4 oraz ulepszeń elementów, które już znamy – między innymi lepiej działający Fractional Scalling, wsparcie dla systemu plików ZFS, poprawiony motyw Yaru oraz ulepszenia związane z gamingiem.

Warto przeczytać: KDE Neon – moje linuxowe odkrycie 2019 roku

Daily Builds

Daily Builds – jak sama nazwa wskazuje – są to codziennie udostępniane wersje Ubuntu 20.04 LTS. Taki cykl wydawniczy sprawia, że z pewnością nie będzie to stabilny OS, tym bardziej, że Ubuntu 20.04 nie jest jeszcze w fazie Beta. Póki co system ten jest pełen błędów i braków zabezpieczeń. Dlatego też preferujemy nie instalować tego OS-a w innych celach niż testy.

Ubuntu 20.04 LTS Daily Builds możecie pobrać >stąd<.

Czekacie na Ubuntu 20.04 LTS? A może wyczekujecie premiery innego systemu? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!