Korzystacie z VLC media player? Chińczycy mogą was zatem zhakować!

Korzystacie z VLC media player? Chińczycy mogą was zatem zhakować!

Światło dzienne ujrzały mocno niepokojące informacje na temat działalności chińskich hakerów, którzy znaleźli sposób na wykorzystanie do włamań VLC media player.

Cykada w komputerze

Hakerzy na całym świecie przechodzą niekiedy samych siebie w sposobach położenia rąk na wrażliwych danych, takich jak informacje wywiadowcze, polityczne brudy, a także dane banków i ich klientów. Wygląda na to, że tym razem przeszli samych siebie, znajdując sposób na to, jak wykorzystać do infiltracji komputerów legendarny już program VLC. Jego popularność jest tak duża, że budzą się obawy o to, jak wiele osób mogło zostać wystawionych na działanie chińskich hakerów, działających pod nazwą Cykada (lub Kamienna Panda), która działa od 2009 roku. Udało im się wykorzystać program działający na Windowsach do wgrania oprogramowania typu malware, aby dzięki niemu uzyskać potrzebne informacje.

Korzystacie z VLC media player? Chińczycy mogą was zatem zhakować!
Źródło: VLC

Szeroko zakrojona akcja

W pierwszej kolejności ofiarami padły komputery agencji rządowych i organizacji z nimi współpracujących, ale także fundacji non profit i organizacji religijnych. Według nowych danych działo się to już w połowie 2021 roku i głównymi celami były takie kraje jak: Stany Zjednoczone, Hongkong, Turcja, Izrael, Włochy, Indie i Czarnogóra. Informacje te podała agencja Symantec, działająca dla Broadcom – znanej firmy z branży software, w tym zabezpieczeń. Według ich informacji Cykada zdołała umieścić w czystej wersji VLC program szpiegujący, po czym wykorzystując serwer VNC, w pełni przejmowała kontrolę nad zainfekowanym systemem. Trudno ocenić dokładną liczbę zainfekowanych urządzeń, ale Symantec jest pewien, że jest to akcja zakrojona na szeroką skalę, dlatego warto sprawdzić swój system, jeśli posiadacie program VLC.

Źródło: androidpolice.com

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!