W pełni autonomiczna Tesla to już pewniak! Musk potwierdza

Tesla Model S 75D Rootblog
Tesla Model S

Jeszcze kilka lat temu autonomiczne auta wydawały się być pieśnią przyszłości. Firmy stawiały pierwsze kroki na tym polu, ale nie było to jeszcze czymś konkretnym. Dziś istnieją już systemy, które potrafią samemu prowadzić auto zgodnie z obowiązującymi zasadami ruchu, do wybranego przez nas miejsca. Niestety wciąż za kierownicą musi siedzieć kierowca, który w pewnych sytuacjach musi przejąć kontrolę. System auta sam nie podejmuje niektórych decyzji. Aczkolwiek może być to kwestia miesięcy – Tesla ostro pracuje nad nauczeniem swoich pojazdów wszystkiego, co potrzebne!

Tesla jest już na ostatniej prostej – Musk potwierdza

Elon Musk w wywiadzie udzielonym dla Ark Invest odniósł się do pytania prowadzącej nt. w pełni autonomicznej Tesli. CEO firmy zapowiedział, że jeszcze przed końcem 2019 roku, ich auta będą miały w pełni rozwinięte funkcje samojezdne.

i think we will be feature complete full self-driving this year, meaning the car will be able to find you in a parking lot, pick you up and take you all the way to your destination without any intervention.

Elon Musk w wywiadzie dla Ark Invest

Parafrazując, w tym roku Tesla będzie w stanie zaoferować samojezdne auta, które podjadą po osobę i zawiozą ją w wybrane miejsce bez żadnej pomocy człowieka. Tesla zbiera i dokładnie analizuje anonimowe dane ze swoich aut. Sprawdzają oni w jakich sytuacjach aktualny autopilot prosi o pomoc kierowce. Wszystko po to, żeby dopracować ten system w pełni. Musk mówił, że właśnie te ostatnie rzeczy są najtrudniejsze do zrobienia.

Jednak jest pewien haczyk. Nawet jeśli sztuczna inteligencja zostanie rozwinięta na tyle, by radzić sobie samemu w każdej sytuacji, regulacje prawne wciąż nie pozwalają na to, żeby za kółkiem nie było nikogo nadzorującego. Jest światełko nadziei, albowiem Tesla negocjuje stosowne zapisy w prawie z amerykańskim rządem. Słyszy się, że również Chiny działają coś w tym kierunku. Gdy te dwa państwa zezwolą na autonomiczne auta, wydaję mi się dalej pójdzie z górki i również UE ureguluje ten temat. Musk ma nadzieje, że amerykański rząd da jego pomysłowi zielone światło i do końca 2020 roku wejdą w życie zmiany w prawie, które pozwolą jeździć autonomicznym Teslom bez pilota. Ja jestem jak najbardziej za!

https://youtu.be/Y8dEYm8hzLo

Powyżej cały wywiad z CEO Tesli, zainteresowanym polecam posłuchać. Co sądzicie o autonomizacji aut? Zapraszam do dyskusji!

 

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!