W Polsce powstał elastyczny ekran OLED z elektrodą grafenową

grafenowy ekran
(fot. Uniwersytet Łódzki)

Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego opracowali prototyp elastycznego wyświetlacza OLED z elektrodą grafenową. Jest to pierwszy tego typu projekt w Polsce i w przyszłości może zostać wykorzystany chociażby w smartfonach ze składanymi ekranami.

Składane smartfony mają grafenową przyszłość

Co prawda, to Samsung pokazuje najciekawsze smartfony z ekranami składanymi, ale w rzeczywistości technologia nie jest na tyle rozwinięta, aby można było na niej polegać. Swoich sił próbuje wiele naukowców, a do sporego przełomu doszło na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego. To właśnie tam opracowano elastyczny ekran OLED z elektrodą grafenową.

Naukowcy zmodyfikowali warstwę grafenu tlenkiem renu.

To było konieczne, ponieważ grafen, choć elastyczny i przejrzysty w 98 procentach, ma nieodpowiedni poziom tzw. pracy wyjścia, która sprawia, że dioda rozbłyska. Dopiero gdy do warstwy grafenu dołożyliśmy warstwę tlenku renu, poziom pracy wyjścia okazał się optymalny.

Powiedział Dr Paweł Krukowski.

Naukowcy podkreślają, że nie jest to teoria, a faktycznie istniejące urządzenie.

Nie jest to żaden model teoretyczny, tylko faktycznie działające urządzenie. Udało nam się stworzyć transparentną strukturę współpracującą z diodami OLED, która umożliwi zastosowanie w praktyce wszystkich rozwiązań elektroniki elastycznej.

Powiedział Dr hab. Paweł Kowalczyk.

Targetem tego typu wyświetlacza nie są tylko smartfony (choć może to być pierwsza rzecz, o której myślimy – głównie za sprawą serii Samsung Z Fold). Taki ekran mógłby zostać zamontowany na budynku czy w samochodach. Otwiera to drzwi do rozwoju technologii na ogromną skalę. Twórcy jednak muszą pozbyć się wad “wieku dziecięcego”. Mowa to chociażby o zasilaniu ekranu napięciem mniejszym niż 20 V (które aktualnie jest wykorzystywane).

Źródło: Uniwersytet Łódzki, android.com.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!