Wayland w Ubuntu jednak nie dla wszystkich! Dotyczy to kart NVIDIA

Ubuntu 22.04
Ubuntu 22.04

Od jakiegoś czasu użytkownicy kart NVIDIA również mogą korzystać z nowoczesnego serwera wyświetlania Wayland. Jak się jednak okazuje, nie dotyczy to wszystkich – a przynajmniej domyślnie w Ubuntu.

Ubuntu domyślnie uruchamia X11 na niektórych komputerach z kartami graficznymi NVIDIA

Od jakiegoś czasu oficjalne, zamknięte sterowniki do kart graficznych NVIDIA obsługują Wayland. Jest to możliwe dzięki przełączenie się na GBM. I faktycznie Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish domyślnie uruchamia użytkownikom sesję Waylanda kiedy to mają GPU od firmy NVIDIA. Jednakże nie dotyczy to wszystkich zestawów.

Chwilę przed publikacją nowego wydania Ubuntu 22.04, firma NVIDIA zwróciła się do Canonical z prośbą o zmianę. Otóż na urządzeniach z kartami NVIDIA domyślnie wykorzystywany ma być X.Org, a nie Wayland. Co ciekawe, jest tutaj pewien wyjątek, bo jeśli ktoś ma układ hybrydowy, czyli dedykowana karta graficzna NVIDIA + zintegrowany układ graficzny Intel/AMD (częste w laptopach), to nadal domyślnym wyborem będzie Wayland.

Wayland w Ubuntu jednak nie dla wszystkich! Dotyczy to kart NVIDIA

Jest to wyjątkowo ciekawa decyzja, bowiem Wayland miał ogólnie już dobrze działać na kartach NVIDIA. Niestety, widocznie jest będziemy musieli poczekać na lepsze wsparcie. Warto jednak dodać, że każdy ma prawo wyboru i na ekranie logowania na konto użytkownika można wybrać czy chcemy X11, czy Wayland.

Źródło: Phoronix

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!