3 najlepsze alternatywy dla WhatsApp w 2021 roku

WhatsApp
(fot. Anton z Pexels)

Na początku 2021 roku WhatsApp zaliczył pewne wpadki, przez które wiele osób zaczęło szukać odpowiedniej alternatywy. Pytanie jednak brzmi: na co się przesiąść? Z tego też powodu przedstawiamy Wam naszą listę najlepszych komunikatorów internetowych, które z pewnością możemy polecić.

Po co alternatywa?

WhatsApp zaliczył kilka wpadek, głównie związanych z tym, że jego właścicielem jest Facebook. Warto pamiętać, ze Facebook uwielbia zbierać wiele danych o użytkownikach, co pozwala mu lepiej targetować reklamy. Alternatywy natomiast często są lżejsze, szybsze i oferują więcej funkcji. Co więc warto zainstalować? Przedstawiamy Wam 3 różne aplikacje, które uważamy za najlepsze.

3. Discord

Co prawda, Discord nie został stworzony z myślą o rozmowach prywatnych, jednak oferuje on naprawdę wiele. Przede wszystkim jest on dostępny na wiele platform – na Windowsa, Linuxa, Androida, a nawet możemy uruchomić go w przeglądarce internetowej. To jednak nie koniec!

Discord oferuje takie udogodnienia jak rozmowy wideo czy możliwość udostępniania zawartości ekranu. Oczywiście główną funkcjonalnością tego komunikatora są serwery, które przyjmują formę społeczności. Możemy zapoznać się z fanami gier komputerowych czy z entuzjastami rolnictwa. Całość przypomina IRC-a/Slacka. Nawiązywanie nowych kontaktów, prostota użytkowania i dostępność na wielu platformach to główne zalety Discorda.

Discord jest darmowy, jednak dostępny jest także pewny płatny plan o nazwie “Nitro”. Rozszerza on możliwości o takie elementy jak chociażby streaming w rozdzielczości wyższej niż 720p. Discord pobierzesz >>stąd<< na Androida.

2. Signal

Signal to komunikator przez wielu polecany. Powodem tego jest fakt, że jest on po prostu dobry. Dlaczego? Przede wszystkim dzięki licencji Open Source, co pozwala na sprawdzenie co dokładnie aplikacja robi, a także na przeanalizowanie kryptografii. Ponadto na dzień dobry mamy domyślnie włączone szyfrowanie End-to-End (wszak sam WhatsApp wykorzystuje pewne elementy z Signala). Nie można zapomnieć, że aplikacja oferuje taką funkcjonalność jak chociażby grupowe rozmowy wideo.

Oczywiście możemy zapomnieć o jakichkolwiek reklamach wewnątrz komunikatora, bowiem ten jest utrzymywany z danin i nie jest nastawiony na zysk. Warto jednak dodać, że aplikacja jest bardzo prosta w użytkowaniu, a także oferuje przyjemny i nowoczesny design.

Signal to aplikacja w pełni darmowa, którą pobierzesz >>stąd<< na Androida.

1. Telegram

Telegram to nasz osobisty faworyt. Dlaczego? Zacznijmy od początku. Przede wszystkim komunikator ten dostępny jest na wiele platform – chociażby na Linuxa, Windowsa, a nawet uruchomimy go w przeglądarce internetowej (nawet na telefonie!). Jest on również w pełni darmowy i wszystkie jego funkcje są dostępne dla każdego bez żadnych opłat.

Podobnie jak Signal, Telegram jest otwarty i nie śledzi swoich użytkowników, a także pozwala im na przechowywanie plików w chmurze. Warto wspomnieć o Czatach Głosowych 2.0, które umożliwiają tworzenie miejsc, w których przeprowadzimy audycje radiowe na żywo, a także o kanałach i grupach do rozmów, których na Telegramie jest całkiem sporo. Telegram również oferuje szyfrowanie End-to-End, jednak jest ono dostępne w tzw. “Sekretnych czatach”. Ponadto już niedługo w Telegramie pojawią się grupowe rozmowy wideo wraz z możliwością udostępnienia zawartości ekranu. Telegram jest również uważany za najlepszą alternatywę dla WhatsApp.

Telegram to aplikacja w pełni darmowa, którą pobierzesz >>stąd<< na Androida.

Podsumowanie

Wszystkie 3 dzisiaj wymienione pozycje to platformy niezwykle dojrzałe i przyjemne w użyciu, które pozwalają nam na naprawdę wiele i godnie zastąpią WhatsApp. Na ten moment najwięcej najczęściej wykorzystywanych funkcji oferuje Discord, jednak jest on też uważany za najmniej bezpiecznego, a przynajmniej najmniej prywatnego (oczywiście z dzisiaj omawianej trójki).

Signal i Telegram natomiast są bardziej nastawione na rozmowy prywatne (a nie na oddzielnych serwerach), jednak nie oferują aż tylu możliwości, za to mają szyfrowanie konwersacji. Wszystko to jednak jest do czasu, bowiem już teraz Telegram udostępnia kilka rzeczy, które na próżno szukać u konkurencji, a już niedługo pojawią się kolejne.

Z jakiego komunikatora internetowego korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!