Karty w Eksploratorze plików w Windowsie 11 coraz bliżej!

Windows 11 - Insider Preview - Dev Build 25136.1000 - Karty w Eksploratorze Plików

W marcu tego roku, w jednej z kompilacji testowej Windowsa 11 przeznaczonej dla członków programu Windows Insider z kanału Dev odkryto ukrytą funkcję. Był to build oznaczony jako 22572.1, a ukrytą funkcją były karty w Eksploratorze Plików. Takie same jakie znajdziemy w przeglądarkach internetowych. Microsoft nie wspomniał o nich ani słowem, ani przed, ani po ich odkryciu przez jednego z użytkowników. Najwyraźniej miały one jeszcze wtedy pozostać tajemnicą.

Windows 11 Insider Preview - Build 25136.1000 (rs_prerelease) - Pobieranie aktualizacji
Windows 11 Insider Preview – Build 25136.1000 (rs_prerelease) – Pobieranie aktualizacji

Wczoraj (09.06.2022) na gigant z Redmond wypuścił kompilację 25136.1000 dla kanału Dev w programie Windows Insider, a na swoim oficjalnym blogu standardowo wymienił listę zmian. Jedną z nich były właśnie karty w Eksploratorze Plików. Wygląda na to, że Microsoft jak na razie podtrzymuje decyzję o rozwoju tej funkcji, a teraz zdecydował, że jest to odpowiednia pora, aby została ona oficjalnie ogłoszona i trafiła do otwartych testów.

Kilka otwartych kart w Eksploratorze Plików Windowsa 11 - Dev Build 25136.1000
Kilka otwartych kart i zmieniona sekcja Ten Komputer

Mamy również inne mniejsze zmiany, np. z sekcji This PC wycięto foldery domowe użytkownika takie jak Dokumenty, Zdjęcia czy Muzyka. Rozumiem tę decyzję, faktycznie te foldery nie pasują do tego miejsca, ale powinny się one znaleźć w sekcji Home (dawniej Quick Access), tam niestety znajdziemy listę najczęściej używanych folderów i plików, a wśród nich możemy nie znaleźć wszystkich folderów domowych danego użytkownika.

Niestety funkcja kart w Eksploratorze Plików może być jeszcze na tyle niestabilna, że Microsoft zdecydował ograniczyć jej dystrybucję w kanale Dev. Mała część użytkowników otrzymuje do niej dostęp po aktualizacji, co niestety sam doczytałem dopiero po jej dokonaniu.

We are beginning to roll this feature out, so it isn’t available to all Insiders in the Dev Channel just yet as we plan to monitor feedback and see how it lands before pushing it out to everyone.

Na szczęście z pomocą przychodzi narzędzie ViVeTool, z którego korzystałem również w marcu do włączenia tej funkcji. Na portalu Pureinfotech znalazłem informację, że narzędzie znów umożliwia włączenie kart w Eksploratorze Plików. Komendy, które należy wprowadzić do Windowsowego cmd nieco się zmieniły, ale ważne, że działa!

Jak włączyć karty jeżeli ich nie mam?

Przypominam, że konieczna jest do tego kompilacja 25136.1000 z kanału Dev w programie Windows Insider. Zacznijmy od pobrania narzędzia ViVeTool z GitHuba. Następnie musimy rozpakować plik ViVeTool-v0.2.1.zip i skopiować ścieżkę folderu z zawartością rozpakowanego zipa.

Windows Terminal - cmd - ViVeTool v.0.2.1

Kolejnym krokiem jest otwarcie menu start i wyszukanie “Windows Terminal“. Otwieramy aplikację jako administrator. W aplikacji terminala musimy mieć otwarty wiersz poleceń cmd. Z tego co pamiętam po próbach w marcu, PowerShell tu nie zadziała. Kiedy mamy już okno z wierszem poleceń, wpisujemy “cd“, stawiamy space i wklejamy ścieżkę, którą wcześniej skopiowaliśmy. U mnie wygląda to tak:

cd C:\Users\sebek\Desktop\New folder\ViVeTool-v0.2.1

Po wciśnięciu enter, przenosimy się do tej lokalizacji w terminalu i wtedy możemy przejść do najważniejszych komend, które skopiujecie poniżej:

vivetool addconfig 37634385 2

Po wprowadzeniu tej komendy powinniśmy otrzymać informację zwrotną o potwierdzającą udaną operację. Następnie wprowadzamy kolejną komendę (nie, to nie to samo, zwróćcie uwagę na inne numery):

vivetool addconfig 36354489 2

Kiedy po obu komendach zobaczymy informacje “Successfully set feature configuration” pozostaje nam ostatni krok, czyli reboot. Po ponownym uruchomieniu systemu możemy otworzyć Eksplorator Plików i cieszyć się kartami niczym z przeglądarki.

Jak się sprawuje to rozwiązanie?

Nie jest idealnie, często możemy zauważyć liczne zamyślenia i ścinki podczas interakcji z kartami. Ikony folderów potrafią się same zmieniać na ikony folderu nadrzędnego. Przykładowo folder Pobrane ma w Windowsie 11 własną ikonę z zieloną strzałką. Kiedy w tym folderze utworzę nowy folder i wejdę do niego, karta w Eksploratorze Plików może często pokazywać ikonę nadrzędnego folderu Pobrane zamiast ikony folderu, w którym się znajduję.

Windows 11 - Dev Build 25136.1000 - Przenoszenie kart w Eksploratorze Plików
Przenoszenie kart w Eksploratorze Plików

Cieszy mnie jednak fakt, że mimo swoich problemów, widać również liczne poprawki względem kompilacji 22572.1 z marca!

  • Możemy teraz przekładać karty, choć działa to słabo. Często chcąc zmienić kolejność kart, Windows myśli, że chcemy przerzucić całą kartę poza Eksplorator Plików.
  • Od teraz można także nareszcie przenosić pliki i foldery pomiędzy kartami!
  • Poprawiono problem z UI. Teraz z włączoną opcją kolorowych pasków tytułowych, sam pasek tytułowy Eksploratora plików nie otrzymuje koloru. Wcześniej kolor się pojawiał, ale nie był on odpowiednio wyrównany z kartami.
  • Ponad kartami pozostaje 8 pixeli wolnej przestrzeni. Niestety “łapiąc” kursorem za tą przestrzeń, wciąż nie możemy przemieszczać okna po ekranie. Musimy “złapać” dopiero tam gdzie nasze karty się skończyły. Obawiam się jednak, że to może nie ulec poprawie, gdyż analogiczna sytuacja występuje w przypadku Windows Terminala. W tej kompilacji wolna przestrzeń nad kartami wynosi jedynie 8 pixeli, wcześniej ta przestrzeń była znacznie większa i mogłoby się wydawać, że łapiąc za pasek tytułowy w tym miejscu, będziemy mogli przenieść okno. Zawsze jakaś zmiana na plus

Kiedy karty trafią do mas?

Wielkimi krokami zbliża się wielka aktualizacja 22H2, którą Windows 11 ma otrzymać w tym roku. Wraz z aktualizacją do systemu przyjdzie wiele zmian, które od miesięcy testowane są przez członków programu Windows Insider. Niestety jest to mało prawdopodobne, aby karty w Eksploratorze Plików miały również trafić do wersji 22H2 stabilnego kanału systemu Windows 11. Bardzo możliwe, że na to przyjdzie nam czekać trochę dłużej, być może nawet do przyszłorocznej wersji 23H2.

Źródło: Windows Blogs

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!