Własny serwer Mastodon? To już umożliwia Linode

Mastodon

Zapewne wielu z Was już wie co to Mastodon. No więc jeśli ktoś z Was myślał, aby mieć swoją własną instancję i być panem własnej sieci społecznościowej, to Linode ułatwi Wam to do granic możliwości.

Linode z opcją szybkiej instalacji Mastodona

Mastodon to jedna z aplikacji wchodzącej w skład zdecentralizowanej sieci społecznościowej Fediverse. Mastodon to zarazem najpopularniejsza platforma Fedi, a zyskała na znaczeniu zwłaszcza w ostatnich dwóch miesiącach, podczas wielkiej migracji użytkowników z Twittera. Aktualnie znajdziemy tam wiele osób, w tym Polaków. W Polsce natomiast najczęściej wybierano instancję 101010.pl. Również i nas tam znajdziecie. Ale jak na zdecentralizowaną sieć przystało, można stworzyć własną instancję.

I firma Linode znana z oferowania usług chmurowych chce nam to ułatwić. Sam niegdyś z Linode korzystałem do serwowania sobie Nextclouda. Finalnie jednak postanowiłem podjąć się self-hostingu. A jak założyć własną instancję Mastodona? Wystarczy zarejestrować się w usłudze i z Marketplace wybrać aplikację Mastodon. Należy jeszcze wykupić domenę, która będzie składową Waszej nazwy użytkownika, na przykład @tomek@moj-mastodon.pl.

Mastodon w Linode
(fot. Linode)

Mając własną instancję Mastodona możecie ustalić z kim chcecie się federować, jakie treści można publikować (w granicach prawa) oraz kto może założyć konto (albo możecie być tam sami). Linode natomiast znacznie ułatwia proces instalacji (choć to i tak było proste wybierając VPS lub własny hardware z Debianem 11 i instalując YunoHost). Oczywiście hostowanie Mastodona w Linode jest płatne, a cena zależy od możliwości wybranej maszyny.

Źródło: Linode

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!