YunoHost 11.1 już dostępny do testów! Wprowadzono ciemny motyw

yunohost-11
YunoHost

YunoHost to genialny system, który ułatwia instalację i utrzymanie serwera z aplikacjami-usługami. Właśnie pojawiła się wersja YunoHost 11.1 w wersji testowej. Zmian jest całkiem sporo.

YunoHost to gotowe rozwiązanie, które instalujemy na wybranym sprzęcie – może to być Raspberry Pi, stary laptop, maszyna wirtualna czy VPS. A do czego służy? Jest to system, który znacznie ułatwia nam postawienie pełnoprawnego serwera z własnymi, self-hostowanymi usługami. Katalog gotowych aplikacji jest ogromny i na liście znajdziemy takie perełki jak Home Assistant, AdGuard Home, NextCloud czy HedgeDoc. Sam z tego rozwiązania korzystam w systemie Debian 11.

Zresztą o YunoHost już sporo pisaliśmy przy okazji aktualizacji do YunoHost 11. Ponadto na ROOTBLOG-u pojawiła się recenzja HedgeDoc, czyli jednej z lepszych usług do tworzenia notatek w formacie Markdown.

(fot. YunoHost)
(fot. YunoHost)

YunoHost 11.1 testing – już można instalować

YunoHost 11.1 to obiecany pierwszy krok w ogromnym rozwoju systemu. Twórcy już przy okazji publikacji YH 11 zarysowali nam ogrom nowych funkcji, a 11.1 wprowadza pierwsze z nich. Aktualnie system jest dostępny w wersji testing i wymaga od użytkowników zmiany źródła oprogramowania, to znaczy repozytoriów. Jeśli polegacie na Waszym serwerze z YunoHost, z pełną powagą ODRADZAMY przeskakiwania na gałąź testing. Wersje testowe nie są sprawdzone i mogą spowodować ogromne problemy, w tym downtime’y czy nawet usunięcie danych.

Co więc wprowadza YunoHost 11.1? Już wymieniamy:

  • Użytkownik admin zostanie zamieniony w grupę użytkowników admins.

Jest to ważny krok w konteneryzacji i zabezpieczeniach na samym poziomie dostępu. Ponadto będzie można mieć kilku adminów w jednym systemie. Podczas logowania do panelu admina będziemy musieli podać nazwę użytkownika. Jak ktoś korzysta z API we własnej aplikacji, to będzie musiał przepisać autoryzację na nowo.

  • Wprowadzenie nowego formatu pakowania aplikacji typu V2

YunoHost oferuje własny standard przygotowania aplikacji. Format V2 ma ułatwić ich przygotowywanie i utrzymywanie. Ponadto użytkownicy dostaną lepszy format instalacji programów. Jak dodają twórcy, V2 ma być tylko pośrednikiem do formatu V3, który będzie można uznać czymś na wzór Final.

  • Nowy ekran listy domen i widoku informacji o domenie

Domeny od teraz będą wyświetlać się jako drzewo. Ponadto wiele z paneli połączono, dzięki czemu nie będzie trzeba niepotrzebnie skakać po ekranach.

  • Przeróbka ustawień “globalnych” i udostępnienie ich w panelu WebAdmin

Niektóre z ustawień mogliśmy przestawić tylko w terminalu. To się teraz zmieni i pojawią się one w WebAdmin. Wiele z nich dotyczy bezpieczeństwa serwera, skonfigurowanie przekaźników poczty elektronicznej oraz innych aspektów technicznych serwera.

  • Dodano ciemny motyw do panelu admina

O ile dashboard użytkownika ze skrótami do aplikacji niemalże od samego początku jest z ciemnym tłem, tak panel admina potrafi wypalić nam oczy w nocy. Na szczęście w YunoHost 11.1 pojawił się specjalny przełącznik, który pozwala nam włączyć ciemny motyw.

(fot. @ericg z forum YunoHost)
Ciemny motyw (fot. @ericg z forum YunoHost)

YunoHost 11.1 – jak zainstalować?

Jeśli już mamy YunoHost 11 w wersji stabilnej, to przełączenie się na gałąź testing jest naprawdę proste. Wystarczy w terminalu wpisać poniższą komendę wykonującą skrypt bashowy.

curl https://install.yunohost.org/switchtoTesting | bash

Po jego wykonaniu system powinien przeładować się jako YunoHost 11.1.x. Zalecamy to testować tylko w oddzielnej instalacji YH, na przykład na maszynie wirtualnej. Nie powinno się wersji testowych wykorzystywać na produkcji.

Źródło: YunoHost

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!