WWDC 2020 – co pokazano na pierwszej części konferencji Apple?

WWDC 2020

Panująca na całym świecie pandemia koronawirusa skutecznie uniemożliwia przeprowadzanie wydarzeń z dużą publiką. Apple jednak się nie poddało i konferencja WWDC w tym roku przeniesiona została do sieci. Co pokazano na pierwszej części tego wydarzenia?

iOS 14

Nie mogło zabraknąć przedstawienia nowej wersji ich systemu operacyjnego na smartfony iPhone. Jest to iOS 14, w którym największą nowością są nowe widżety. Mogą one być tuż obok ikon aplikacji i możemy zmieniać ich rozmiar. Dodatkowo, zostały one tak przeprojektowane, by mieścić jak najwięcej informacji na jak najmniejszej powierzchni. Tutaj zasugerowano się Apple Watchem, skoro on potrafi wyświetlić tyle informacji na małym ekranie, to czemu nie zrobić tak z widżetami?

iOS 14 widżety

W iOS 14 znajdziemy też nową funkcję o nazwie App Library. Umożliwi ona nam szybkie znalezienie konkretnej aplikacji poprzez sortowanie ich według kategorii, a także pokaże nam te, które są najczęściej używane. Masz sporo aplikacji na swoim iPhone’ie? To coś dla ciebie!

iOS App Library

Kolejną nowością (ale tylko w świecie iOS) jest Picture in Picture, czyli nic innego, jak odtwarzanie wideo w pływającym okienku. Nie będę mówił, od jak dawna coś takiego znajdziemy na smartfonach z Androidem.

iOS Picture in Picture

Siri również doczekała się małych zmian. Zmieniono nieco UI tego asystenta głosowego, który teraz będzie wyświetlał się jako nakładka. Usprawniono także działanie Siri i dodano nową funkcję – będzie mogła wysyłać wiadomości audio w Wiadomościach.

iOS 14 Siri

Nowość! Aplikacja Translate, czyli translator od Apple, który umożliwia przetłumaczenie wypowiadanego tekstu na inny język i przeczytanie go w czasie rzeczywistym. Na razie obsługuje niewiele języków, brakuje m. in. języka polskiego.

Translate

W Wiadomościach pojawi się przypinanie najważniejszych dla nas wiadomości, dzięki czemu szybko będziemy mogli znaleźć ważne rozmowy.

Wiadomości przypięte

Mapy również doczekały się usprawnień. Od teraz znajdziemy tam więcej detali, lepszą nawigację, więcej informacji o wyszukiwanych miejscach, a także ocenianie miejsc. Dzięki temu znajdziemy to, co nas najbardziej zainteresuje na podstawie opinii innych użytkowników. Pojawiło się także wyszukiwanie trasy możliwej do pokonania rowerem w celu zmniejszenia tzw. śladu węglowego. A skoro o ekologii mowa, od teraz Mapy pokażą nam, gdzie po drodze możemy naładować swoje elektryczne auto.

No i pora chyba na najważniejsze, czyli jakie smartfony mogą liczyć na aktualizację do iOS 14? Wszystkie iPhone’y począwszy od modelu 6s do najnowszego, włącznie z iPodem Touch 7. gen. Tylko pytanie, czy jest sens dalej wspierać już ledwo działające modele 6s, 6s Plus oraz SE? Ja osobiście w tym nie widzę sensu, ale to tylko moja opinia. Dajcie znać w komentarzach, co sądzicie o tym.

Zobacz także: W Epic Games Store zapłacimy teraz także podając numer telefonu z sieci Play

CarPlay

Małą zmianą w systemie CarPlay jest możliwość zmiany tapety, ale znacznie większą zmianą jest… Klucz do auta bez żadnych dodatkowych aplikacji. Pierwszym autem, w którym znajdziemy tę nowość będzie BMW serii 5 2021. Co więcej, będziemy mogli wysyłać wirtualny kluczyk przez SMS. Jest to coś, o czym w zasadzie pisałem już jakiś czas temu, ale w końcu się tego doczekaliśmy. Mi się to bardzo podoba i czekam na coś takiego na smartfonach z Androidem.

udostępnianie klucza Apple BMW

AppClip

Jest to nowość, nazwałbym to okrojonymi do podstawowych funkcji aplikacjami. Będą one wywoływane przez odczytanie taga NFC w dolnej części ekranu. Kiedy to może być przydatne? Np. przy kartach lojalnościowych bądź wypożyczaniu pojazdów na minuty.

AppClip

iPadOS 14

Teraz aplikacje na iPadach wyglądają bardzo, bardzo podobnie do ich wersji z komputerów Apple. Jako przykład posłuży aplikacja Zdjęcia, w której to pojawił się po lewej stronie sidebar z najpotrzebniejszymi funkcjami. Takie samo rozwiązanie znajdziemy na Macach.

iPadOS zdjęcia

Rysik staje się teraz o wiele bardziej użyteczny. Apple Pencil będzie współpracował z nową funkcją, opartą o sztuczną inteligencję – Scribble. Potrafi ona np. odczytywać pismo odręczne. Na co to pozwoli? Przykładowo, możemy przygotować notatki naszym pismem, jak w zeszycie, a następnie skopiować je i wkleić do pliku tekstowego. Mi się to bardzo podoba i zastanawiam się już od dłuższego czasu nad tym, czy by nie kupić sobie takiego sprzętu. Na start Scribble będzie obsługiwało język angielski i chiński.

Scribble

Jego wersja beta udostępniona zostanie w lipcu, zaś dla wszystkich zapewne będzie dostępna od września.

AirPods Pro jeszcze bardziej Pro (i nie tylko!)

Nowością jest automatyczne przełączanie się między urządzeniami, co może być bardzo przydatne. Kiedy? Przykładowo na swoim MacBooku oglądasz serial, a w tym czasie ktoś dzwoni do ciebie na iPhone’ie. Wówczas nie będziemy słyszeć w AirPodsach. Natomiast w modelu AirPods Pro zastosowane zostaną efekty pracy producenta nad ulepszeniem dźwięku przestrzennego. Dzięki zaawansowanym algorytmom ma on zapewniać teraz świetne doznania słuchowe. Przy wykorzystaniu akcelerometru położenie źródła dźwięku będzie się zmieniało wraz z obrotem naszego urządzenia.

AirPods Pro dźwięk przestrzenny

Warto przeczytać: Opera GX ze zintegrowanym Discordem oraz więcej urodzinowych nowości

WatchOS 7

Przede wszystkim, od Apple Watch ma teraz pełnić rolę naszego asystenta snu. Będzie pilnował, abyśmy chodzili spać o najlepszej dla nas porze. Wyciszane będą powiadomienia na nim, co ma zmniejszyć rozpraszanie nas. Dodatkowo będzie nas budził rano poprzez delikatne wibracje, co ma pozwolić nam wstać z dobrym humorem. Koniec z myślami w głowie o tym, jak bardzo nienawidzimy dzwonka naszego budzika. Nie wiem jak Wy, ale jak tylko go usłyszę, to mam ochotę uciec jak najdalej od jego źródła.

Apple Watch budzenie

Oczywiście, żeby być “na czasie”, dodano licznik czasu podczas mycia dłoni… Na który poczekamy do jesieni. No i gdzie tu jest sens? Koronawirus jest coraz bardziej opanowywany, ludzie nauczyli się przestrzegać pewnych wytycznych, które są już znoszone w znacznej większości, a Apple zapowiada, że na jesieni pojawi się licznik czasu mycia dłoni. Może to przygotowywanie na tą zapowiadaną “drugą falę”?

Apple Watch mycie rąk

Od teraz będziemy mieć większe możliwości personalizacji naszego ekranu głównego wedle naszych upodobań. Dodatkowo, pojawi się opcja Face Sharing, z którą to będziemy mogli udostępniać innym nasze konfiguracje i vice versa.

Dodano także nowe aktywności fizyczne wykrywane przez Apple Watch trening całościowy oraz taniec.

Apple Watch taniec

WatchOS 7 zagości na zegarkach Apple Watch 3 i nowszych, a jego wersja beta rusza w lipcu tego roku.

Która nowość najbardziej Wam się podoba? Zapraszam Was do dyskusji w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!