Konferencja Apple WWDC 21 za nami. W skrócie – rozwoju ciąg dalszy!

Konferencja Apple WWDC 21 za nami. W skrócie - rozwoju ciąg dalszy!

Jak co roku nadszedł czerwiec – a wraz z nim konferencja WWDC 21 od Apple. Jak zawsze nie obyło się bez małych nowości systemowych, jednakże w kwestii integracji ekosystemu swoich urządzeń pokazali co potrafią. Z resztą, zobaczcie sami nasz ROOTBLOG’owy przegląd nowości z WWDC 2021!

WWDC 21

iOS 15 to sporo nowinek

Nowości z WWDC 21 w FaceTime. Spatial audio zawitało do wideorozmów – dzięki nim wydają się one o wiele bardziej realne. “Voice Isolation” pomoże oddzielić nasz głos od dźwięków otoczenia. Mamy dwie opcje do wyboru – skupienie szerokie oraz wąskie. Kolejna nowość zwana Grid View, pomoże nam zobaczyć wszystkie osoby w pokoju. Tryb portretowy rozmyje tło, a FaceTime links pomoże udostępnić wszystkim użytkownikom (nie tylko iOS) link do spotkania, dzięki czemu więcej osób będzie mogło dołączyć do rozmowy.

Kolejna nowość pokazana na WWDC 21 pozwoli słuchać muzyki w kilka osób podczas połączenia. Wszyscy uczestnicy mogą również dodać do kolejki kolejne utwory. Inna opcja zwana SharePlay pozwala na udostępnianie wideo z Netflix, YouTube czy Apple TV+ dokładnie taki sam sposób. Podobną funkcją jest udostępnianie ekranu w FaceTime. Dzięki temu możemy udostępnić znajomym nasz content i dyskutować na temat pokazywanej prezentacji, itp. iMessage również zyskało wiele nowości. Począwszy od sortowania zdjęć w kolaże (w konwersacjach grupowych) do opcji „udostępnione Tobie”, która wyświetli nam nowe elementy przekazane w wiadomościach.

Konferencja Apple WWDC 21 za nami. W skrócie - rozwoju ciąg dalszy!

Powiadomienia zyskały nowy wygląd. Dzięki rozsądnemu sortowaniu, dostaniemy kompendium najważniejszych wiadomości i innych. Możemy również posortować je według priorytetu. Kiedy mamy włączony tryb nie przeszkadzać, powiadomienia nie będą nam przeszkadzać. Jednakże w iOS 15 nasz status będzie pokazywany w wiadomościach, dzięki czemu znajomi widzieli ze prędko nie odbierzemy ich wiadomości. Można to również od teraz obejść wiadomością priorytetową, o której zostaniemy od razu powiadomieni.

Nowy jest również tryb skupienia, który pozwala na ograniczenie konkretnych powiadomień czy nachalnych opcji podczas nauki czy ćwiczeń. Aparat to kolejna aplikacja, którą Apple wyposażyło w nowe opcje. Aktywne rozpoznawanie tekstu pozwoli na odczytywanie podpunktów z tablicy i bezpośrednie wklejanie ich do notatek. W taki sam sposób będzie to działo ze zdjęć w iMessage czy galerii. To nie koniec nowości. Aplikacja Wallet to kolejna unowocześniona apka. Teraz zyska wsparcie dla wielu nowych kart. To nie wszystko. Pogoda zyska mapy meteorologiczne, a mapy pokażą jak wiele nowych opcji. Począwszy od animowanych budynków w technologii 3D do pokazywania przejść dla pieszych, świateł a nawet nawigowania w rozszerzonej rzeczywistości. 

Słuchawki AirPods to sprzęt, który również zyskał kilka nowości wraz z piętnastą wersją iOS pokazaną w trakcie WWDC 21. Gdy będziemy z kimś rozmawiać, słuchawki skupią naszą uwagę na osobie, z którą rozmawiamy.  W trakcie zakupów Siri przeczyta i pomoże nam skompletować listę zakupów. Do listy nowych funkcji doszło również Dolby Atmos w aplikacji muzyka  

Konferencja Apple WWDC 21 za nami. W skrócie - rozwoju ciąg dalszy!

iPadOS 15 z nowościami

W końcu otrzymaliśmy to, na co czekaliśmy! iPadOS zyskał widżety na całym ekranie. To nie koniec – mamy potężną dawkę widżetów, których wcześniej nigdy nie widzieliśmy. Począwszy od widżetu dla gier, do przeznaczonego dla plików. Kolejną ważną zmianą jest dodanie biblioteki aplikacji, która będzie dostępna zawsze w docku. Multitasking również zyskał lepszą funkcjonalność. Za pomocą kilku przesunięć możemy wybrać aplikacje która ma zostać wyświetlona na połowie ekranu i przełączyć się lub wybrać nową. Skróty klawiaturowe również wchodzą na wyższy poziom. 

Konferencja Apple WWDC 21 za nami. W skrócie - rozwoju ciąg dalszy!

Praca grupowa w notatkach od teraz zyska dużo więcej funkcji. Wystarczy wspomnieć o jednej z osób i ta otrzyma powiadomienie. To nie jedyna nowość w notatkach. Za pomocą Apple Pencil możemy wysunąć szybką notatkę (z prawego dolnego rogu). Ich funkcjonalność również zostanie uruchomiona na innych urządzeniach.  

Konferencja Apple WWDC 21 za nami. W skrócie - rozwoju ciąg dalszy!

Prywatność na pierwszym miejscu

Od teraz w aplikacji Mail, Apple ukryje nasze dane i adres IP. Tak samo w safari. Nowością jest również aplikacja „prywatność”, która da nam możliwość ustawiania tego co ma dostęp do naszych danych oraz pokazywania raportów z całego tygodni. Siri również uzyskała kilka ulepszeń. Od teraz większość procesów będzie odbywała się bezpośrednio na urządzeniu. Dzięki temu zyskała potężną prędkość (wielokrotnie szybszą niż wcześniej). Apple wprowadza również subskrypcje iCloud+, która pozwoli na jeszcze wyższy poziom prywatności. Otrzymamy między innymi możliwość generowania jednorazowych maili oraz ukrywanie danych przed innymi.  

Konferencja Apple WWDC 21 za nami. W skrócie - rozwoju ciąg dalszy!

WatchOS 8 jakie zmiany?

Pierwsza i bardzo przydatną funkcją, która pojawią się w najnowszej wersji watchOS to rozbudowane funkcje pomiaru funkcji życiowych. Najważniejsza z nich to trendy (aktywności, ilości kroków i nie tylko), dzikie czemu będziemy na bieżąco powiadamiani o zmianach w naszych nawykach. Kolejnymi istotnymi funkcjami, które pojawiły się w watchOS 8 to – ustawianie wielu minutników jednocześnie, wyszukiwanie akcesoriów za pomocą wbudowanej aplikacji „Find My”, a nawet nowe możliwości pisania wiadomości. 

Konferencja Apple WWDC 21 za nami. W skrócie - rozwoju ciąg dalszy!

Tarcze to podstawa dizajnu naszego zegarka. Nowe umożliwią automatyczny wybór zdjęć portretowych, które idealnie nadają się do użycia na tarczę. Kolejnymi aplikacjami, które dostały potężne uaktualnienie to zdjęcia. Od teraz pojawią tam się różnego rodzaju wspomnienia, które będziemy mogli udostępnić bezpośrednio za pomocą iMessage czy mail. 

Konferencja Apple WWDC 21 za nami. W skrócie - rozwoju ciąg dalszy!

MacOS Monterey – co nowego

Wszystkie z nowości z WWDC 21, które doszły do iOS, również zawitają do systemu operacyjnego komputerów Mac. Mówimy tutaj miedzy innymi o funkcjonalności FaceTime, czy iMessage. Zupełną nowością jest Universal Control, która pomaga użytkować nam iPad’a i MacBooka jednocześnie za pomocą touchpada i klawiatury Maca w ten sposób kontrolując jego osobny system. Dzięki tej opcji możemy również przeciągać lokalne pliki z tabletu i wklejać je przykładowo do prezentacji na laptopie. Ta nowa opcja może nawet funkcjonować miedzy trzema urządzeniami jednocześnie! Od teraz za pomocą AirPlay możemy kontrolować multimedia odtwarzane na Macu. Po kilku kliknięciach na telefonie, ekran komputera może odtwarzać multimedia czy muzykę przekazywaną z iPhone.

Konferencja Apple WWDC 21 za nami. W skrócie - rozwoju ciąg dalszy!

Do Maca zawitały również skróty, które pozwolą nam na znaczne ułatwienie pracy. Safari, czyli „najszybsza przeglądarka świata” zyskała wiele nowych opcji. Cały górny pasek został przeprojektowany, aby zapewnić nam większa funkcjonalność. Kolejną opcja jest grupowanie zakładek, które pozwoli nam utrzymać o wiele większy ład w naszych kartach. Nasz wygląd safari od teraz synchronizuje się z wszystkimi urządzeniami. Dzięki temu tapety czy „widgety” które ustawiliśmy na Macy, pojawią się na urządzeniach z iPadOS oraz iOS 15. Ostatnią nowością MacOS Monterey importowanie wszystkich rozszerzeń safari na inne urządzenia z ekosystemu. 

Konferencja Apple WWDC 21 za nami. W skrócie - rozwoju ciąg dalszy!

Podsumowanie WWDC 21

Po obejrzeniu całej konferencji WWDC 21 mogę powiedzieć kilka rzeczy. Po pierwsze jestem bardzo zadowolony z większej integracji wszystkich urządzeń. Dzięki temu będziemy w stanie pracować jeszcze wygodniej, wydajniej i co najważniejsze funkcjonalniej. Kolejnymi ważnymi i istotnymi nowościami są zmiany w iMessage. Sortowanie zdjęć czy linków z całą pewnością ułatwi mi korzystania z aplikacji, której używam przez wiele minut dziennie.

Co by tu dużo mówić – z całą pewnością pobiorę betę najszybciej jak będzie to tylko możliwe i sprawdzę dla Was wszystkie nowości, jakie zaoferuje nowy system operacyjny dla zegarka, iPhone i Maca! Już niebawem będziecie mogli zobaczyć iOS 15, MacOS Monterey oraz watchOS 8 w akcji nigdzie indziej jak na ROOTBLOG’u.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!