WWDC 2023 – iOS 17 i iPadOS 17 – trochę nuda, ale zmiany są dobre

iOS 17 (Źródło: YouTube - Apple)
iOS 17

Na dzisiejszej konferencji WWDC23 pokazano także nową odsłonę systemów dla urządzeń mobilnych. W tym artykule skupimy się na iOS 17 i iPadOS 17.

iOS 17

Tegoroczne zmiany w systemach iOS 17 i iPadOS 17 są niewielkie, co jasno wskazuje jak dużo czasu poświęcono emotikonom czy naklejkom. Jednak warto niektóre nowości odnotować. Muszę też dodać, że niektóre funkcje z iOS 17 będą dostępne także w iPadOS 17. Ponadto otwarta beta tych OS-ów pojawi się już za miesiąc, a wersja stabilna – jesienią.

Pierwszą nowością są personalizowane ekrany dzwonienia. Jeśli ktoś do nas dzwoni, to wygląd ekranu możemy dowolnie dostosować. Co ciekawe, ma to działać również w rozmowach VoIP (o ile pod API podepną się twórcy danej aplikacji). Personalizacja ma przypominać edytowanie ekranów blokady.

Pozostają w temacie dzwonienia, to warto wspomnieć o możliwości utworzenia transkrypcji poczty głosowej oraz szybkim udostępnianiu swojego kontaktu poprzez AirDrop. Ciekawym jest fakt, że funkcja ta działa również z zegarkami Apple Watch.

(fot. Apple)
(fot. Apple)

W aplikacji iMessage dodano opcję wysłania swojej lokalizacji o ustalonej porze, a także dodano więcej funkcji związanych z naklejkami czy emotikonami. Dodano także aplikację Pamiętnik, która integruje wiele różnych funkcji (to znaczy: z innych aplikacji) i ułatwia tworzyć własny pamiętnik. Ponadto mamy dostawać powiadomienie o ustalonej porze, aby uzupełnić nasz pamiętnik.

Ważną funkcją dla iPhone’ów (prawdopodobnie tylko dla 14 Pro) jest nowy ekran Always on Display o nazwie StandBy, który ma zastąpić typowe budziki/zegarki nocne. Na przekręconym o 90 stopni ekranie wyświetli się spersonalizowany przez nas ekran z godziną, kalendarzem czy widgetami, które mogą reagować na nasz dotyk (chociażby obsługa Smart Home). W zasadzie funkcja ta może zastąpić smart-ekrany, które oferuje między innymi Google. W nocy ekran ma przyjąć mocno czerwone barwy, aby ułatwić zaśnięcie.

Warto też odnotować spore zmiany w autokorekcie pisania na klawiaturze Apple, skróceniu zwrotu “Hey Siri” do tylko “Siri” czy opcji postawienia poczty głosowej w FaceTime.

(fot. Apple)
(fot. Apple)

iPadOS 17

Zmiany wymienione wyżej zajdą też w iPadOS 17. Ponadto, w systemie dla tabletów Apple dodano więcej funkcji z widgetami. Te będziemy mogli dodawać na ekranie blokady, a także będą one funkcjonalne, to znaczy będą reagować na nasze akcje (np. wykreślanie zadań w ToDo). Pojawią się też Live Activities. Ogólnie dostaniemy funkcje związane z ekranem blokady z iOS 16 w iPadOS 17.

Dodano też sporo funkcji do edycji dokumentów PDF. iPad automatycznie wykryje formularz, a także nawet pozwoli na automatyczne wklejenie swoich danych. Będziemy mogli także wygodnie dodać podpis. Dodano też aplikację Zdrowie na iPada, jak i nowe narzędzia do Freeform.

Wróćmy do PDF-ów, bowiem te teraz otworzymy w aplikacji Notes. Mało tego, możemy je tam wygodnie edytować, przeglądać, a nawet współpracować. Tak, będziemy mogli na żywo tworzyć notatki w PDF-ach z naszym znajomym, który także ma iPada. To akurat spore udogodnienie.

(fot. Apple)
(fot. Apple)

Jako użytkownik iPada Air z 2020 roku nie wiem, które funkcje otrzymam. Liczę przynajmniej na nowości związane z PDF-ami, bowiem mogą one naprawdę wiele ułatwić.

(fot. Apple)
(fot. Apple)

Źródło: Apple

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!