121% – o tyle wzrosła liczba wycieków danych w Polsce

Data breach (fot. Markus Spiske z Pexels)
(fot. Markus Spiske z Pexels)

Jak alarmują eksperci cyberbezpieczeństwa z firmy Surfshark, Polska znalazła się na 20. miejscu listy krajów z największą liczbą skompromitowanych kont. Liderem rankingu została Rosja.

Rosja z największym wyciekiem danych w III kwartale 2022 roku

Jak wynika z najnowszego raportu dotyczącego III kwartału 2022 roku (lipiec – wrzesień) najwięcej wycieków danych miało miejsce w Rosji. Tym samym ten kraj utrzymał najwyższe miejsce w rankingu. Cyberprzestępcy uzyskali informacje dotyczące ponad 22 mln 407 tys. kont użytkowników.

Co ciekawe, na drugim miejscu znalazła się Francja z 13 mln 817 tys. skompromitowanych kont, a ostatnia na podium jest Indonezja z 13 mln 260 tys. Warto wyróżnić też Białoruś, która zajęła dziewiętnaste miejsce z wynikiem 539 tys. wycieków. Natomiast Ukraina odnotowała 14-procentowy spadek w porównaniu do poprzedniego kwartału, co dało jej 17. pozycję.

(fot. ABDUL KAYUM z Pexels)
(fot. ABDUL KAYUM z Pexels)

Dramatyczny wzrost wycieków w Polsce

III kwartał nie był zbyt dobry dla Polski. W naszym kraju odnotowano 534 000 skompromitowanych kont. Jest to wzrost na poziomie aż 121% względem poprzedniego kwartału (wtedy ofiarą padło 241 tys. kont). Tym samym Polska zajęła 20. pozycję w rankingu.

Jak dodaje Surfshark, w trzecim kwartale odnotowano aż 108 mln 900 tys. wycieków globalnie. TOP 10 rankingu zajmują, oprócz Rosji, Francji i Indonezji, USA, Hiszpania, Chiny, Brazylia, Tajwan, Portugalia i Indie. Największe wzrosty odnotowano w Zambii, Boliwii, Chile, Francji i Nigerii. Wśród kontynentów miano niechlubnego wygranego ma Europa, gdzie skompromitowano 52 mln kont. Co ważne, 47% tej wartości dotyczą Rosji, a 27% Francji. Raport pokazuje, że statystyczny Europejczyk w ciągu ostatnich 18 lat doświadczył średnio 6 wycieków danych.

Źródło: Surfshark

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!