Wykop z nowym wyglądem. Nie wszyscy są zadowoleni

Nowy Wykop
Nowy Wykop

No i w końcu pojawił się jakiś czas temu obiecany Wykop 2.0, czyli kompletnie nowy interfejs tej popularnej platformy społecznościowej. Niestety, nie obyło się bez problemów.

Nowy wykop.pl już jest. Użytkownicy niezadowoleni

W końcu dostaliśmy od dawna zapowiadany Wykop 2.0, czyli nową wersję portalu wykop.pl. Nie ma co ukrywać, portal wyglądał jak wyjęty z poprzedniej epoki i po prostu potrzebował odświeżenia. I faktycznie, najnowszy redesign jest przeogromny i zarazem jest zgodny z najnowszymi trendami. Niestety, powiela on nie tylko te lepsze elementy (jak na przykład automatyczny tryb nocny), ale też te gorsze.

Użytkownicy Wykopu szybko zaczęli skarżyć się na nowy layout. Przede wszystkim wskazywano na wadliwe działanie niektórych funkcji, w tym kolorowania ocen wpisów (wpisy oceniane poniżej “0” były dalej “zielone”). Ponadto większa liczba różnorakich elementów na stronie sprawia, że widzimy mniej głównej treści. Wcześniej wchodząc na Wykop mieliśmy prosty interfejs, gdzie sporo miejsca wypełniały tak zwane znaleziska.

Nowy Wykop z ciemnym motywem
Nowy Wykop z ciemnym motywem

Teraz jednak są dwa duże obszary, a w zasadzie placeholdery dla reklam. Jest też większy pasek Hity Wykopu na górze ekranu. Karty ze znaleziskami zajmują więcej miejsca i w zasadzie trzeba całkiem sporo przewijać, aby zobaczyć więcej treści. Czytelność portalu znacznie spadła, ale usunięcie niektórych elementów i większe skupienie się na samej treści/znaleziskach powinno znacznie pomóc.

Po lewej mamy natomiast pasek. Jest to obok trybu nocnego (który włącza się sam, jeśli włączymy tryb ciemny w przeglądarce) druga dobra zmiana. Z tego miejsca możemy szybko przeskoczyć do różnych kategorii treści. Górny pasek w zasadzie pozostał taki sam, a w dolnym, prawym rogu znalazł się okrągły przycisk z plusikiem, który służy do dodawania znalezisk. Przyznam szczerze, że całkiem długo go szukałem, bowiem rzadko na komputerach dodaje się tak ważny element w tym miejscu. Ogromną zaletą jest natomiast wsparcie dla Markdown, co pomoże pisać o wiele lepsze komentarze.

Wykop responsive

Użytkownicy skarżą się też na powolne działanie, choć sam tego nie zauważyłem. Według mnie strona akurat działa szybko, a już zauważalnie szybciej na tle największego globalnego konkurenta, czyli Reddita. Mniejsza konkurencja natomiast sobie żartuje. I mają powody, bowiem Ci oferują również nowoczesny interfejs, ale o wiele czytelniejszy. Mowa tu między innymi o Lemmy, Hejto czy Kbin.

Jak dodają twórcy, Wykop 2.0 nie zawiera kodu starej wersji aplikacji. Ponadto od teraz jest to pełnoprawne PWA, co jest sporą zaletą i możemy sobie Wykop dodać do pulpitu, a ten będzie zachowywać się jak zwykła aplikacja. Twórcy zapowiadają też kolejne zmiany i usprawnienia.

Na wstępie informujemy Cię, że Wykop został w całości przepisany na nowoczesną aplikację, która nie korzysta nawet z jednej linijki kodu poprzedniego serwisu. Celem zmiany technologicznej była poprawa wydajności serwisu, zwiększenie poziomu bezpieczeństwa oraz otwarcie drogi do jego rozwoju poprzez tworzenie nowych funkcjonalności. Tak, tak – bo to, co widzisz to jeszcze nie koniec zmian, które pojawią się niebawem.

Źródło: Wykop

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!