Granie w chmurze na konsoli? Xbox na to pozwoli! (nawet ten starszy)

xbox series
Kontroler do Xbox Series X|S

xCloud to usługa pozwalająca grać w chmurze dzięki streamingowi – podobnie jak Google Stadia. Jak się okazuje, z tej platformy już niedługo skorzystamy na… konsolach Xbox. Wbrew pozorom, ma to sens.

Granie w chmurze na konsoli Xbox? To ma sens

xCloud to specjalna usługa, która pozwala nam na uruchomienie gier w chmurze. To znaczy: gra włącza się gdzieś daleko na serwerach, a do nas wysyłany jest obraz. To sprawia, że nawet najnowsze tytuły AAA możemy uruchomić na leciwym sprzęcie – o ile mamy szybki internet. xCloud uruchomimy na urządzeniach mobilnych oraz komputerach PC, o czym więcej pisałem >>tutaj<<. Do tego grona dołączą… konsole!

Jak się okazuje, gry w chmurze uruchomimy na konsolach Xbox. Pierwsze testy mają rozpocząć się już jesienią i jak tylko testerzy będą zadowoleni z wyników, tak funkcja zostanie wydana. Z opcji skorzystać będą mogli właściciele konsol Xbox Series oraz – tu niespodzianka – Xbox One.

xcloud
xCloud uruchomiony w systemie Linux

No ale po co? W przypadku Xbox One jest to świetny sposób na przedłużenie życia ostatniej generacji. Starsze gry dalej uruchomimy normalnie z dysku, a w te nowe zagramy dzięki xCloud. Zarówno na Xbox One oraz na Series X|S nowa opcja pozwoli na przetestowanie gry zaraz przed instalacją – bez marnowania czasu na pobieranie oraz robienie miejsca na dysku. No właśnie, gry w chmurze nie zajmują miejsca na naszej przestrzeni dyskowej, a więc nawet jeśli zapełnimy ją (co na Series S jest naprawdę łatwe), to nadal będziemy mogli uruchomić kolejne gry.

Muszę tutaj wtrącić, że Xbox pracuje również nad dedykowaną “konsolą” do streamingu – Xbox Stream Box. Małe pudełko po prostu podłączymy do telewizora i będziemy mieli dostęp do chmury.

Warto jednak dodać, że w tym momencie takim “dekoderem” do xCloud może być właśnie już nieco leciwy Xbox One. Ten jednak będzie też hybrydą, bowiem nadal uruchomi wiele gier z dysku. Na ten moment zakup Xbox One czy Xbox One X|S nie jest ogromnym wydatkiem – tym bardziej w relacji do narastających możliwości. Dostęp do xCloud mamy natomiast w ramach subskrypcji Game Pass Ultimate.

Źródło: Xbox Polska

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!