Zakupy za granicą taniej z kartą Revolut [PORADNIK]

revolut logo

Ciągle pytacie nas o to, jak można obniżyć ceny zakupów w Chinach. Kilka lat temu pojawiła się usługa Revolut, dzięki której w wygodny sposób możemy wymieniać waluty i płacić w Chinach (kartą lub przez PayPal). Teraz w przejrzysty sposób postaram się Wam pokazać procedurę zakładania w niej konta i korzystania z niej podczas robienia zakupów… Jedziemy!

Najważniejszym elementem, który przemawia na korzyść usługi Revolut jest zdecydowanie korzystniejszy kurs przewalutowania, niż oferowany w PayPal. Dla porównania, w czasie pisania tego poradnika kurs dolara w PayPal wynosił 3,7739 zł, podczas gdy kurs Revolut był prawie 20 groszy niższy i wynosił 3,5884 zł. Przy transakcjach na niską kwotę nie są to kolosalne różnice, ale gdy kupujemy telefon za 400-500$, robi się z tego naprawdę niezła suma pieniędzy – „100 zł piechotą nie chodzi”.

revolut

Przewagą PayPal natomiast jest możliwość zakładania sporów i roszczeń w sytuacjach, gdy kontakt ze sprzedającym jest utrudniony lub sprzedawca chce nas „wyrolować”, których rozstrzygnięcie trwa kilka / kilkanaście dni. Dzięki czemu po wygranym sporze otrzymujemy pełny zwrot zapłaconej kwoty. Revolut także posiada taką funkcję – możemy zgłosić problem w aplikacji, a spór zostanie przekazany MasterCard poprzez „chargeback”. Jednak czas tego procesu wynieść do 45 dni (albo krócej, zależy od sprawy).

Jeśli chodzi o pozostałe kwestie, to wszystko wygląda podobnie, z tą różnicą, że PayPal nie pozwala na założenie karty płatniczej (w naszym kraju). W obu usługach możemy bezpłatnie zakładać konta do różnych walut i raczej nie ma określonego limitu kont.

Zakładanie konta Revolut

Aby móc korzystać z usługi Revolut musimy posiadać telefon z Androidem lub iOSem. Poradnik wykonany jest na urządzeniu z Androidem (nie mam telefonu od firmy Apple), ale zakładam, że wygląd aplikacji jest w niej podobny, więc poradnik powinien pozwolić Wam poradzić sobie przy tamtym systemie.

 1. Wchodzimy na stronę Revolut, gdzie możemy pobrać aplikację i dowiedzieć się o usłudze. Możemy także pobrać aplikacje ze sklepów na system Android lub iOS.
 2. Uruchamiamy ją, przechodzimy przez kilka ekranów informacyjnych lub klikamy pomiń („Skip”) w prawym, górnym rogu ekranu.
 3. Następnie podajemy nasz numer telefonu (musi być poprawny, bo otrzymamy na niego kod SMS), a potem nasze dane – imię, nazwisko, datę urodzenia, adres e-mail, adres zamieszkania… Musimy mieć ukończone 18 lat, by móc korzystać z aplikacji.

  Konto założone i możemy korzystać z możliwości aplikacji Revolut.

Doładowanie konta

Samo założenie konta w Revolut nie daje nam w zasadzie niczego. Żeby móc korzystać z pełni możliwości usługi i płacić „mniej” za zakupy w Chinach musimy stworzyć kartę. Aby to zrobić musimy doładować i zweryfikować nasze konto.

 1. Zanim będziemy mogli dodać kartę musimy doładować nasze konto kwotą 50 zł (minimum). Aby to zrobić klikamy doładowanie („Top up”) i wybieramy sposób doładowania – podając dane naszej karty bankowej,  przelewem międzynarodowym lub korzystając z Android Pay.
 2. Polecam doładowanie kartą lub Android Pay, gdyż środki na koncie Revolut pojawiają się błyskawicznie i nie ponosimy dodatkowych opłat, jak w przypadku opcji z przelewem. Podajemy nasz numer karty, miesiąc oraz rok ważności, a także kod CVC (znajduje się z tyłu karty, obok miejsca na podpis).
 3. Międzynarodowy przelew bankowy to druga opcja, jeśli nie chcemy podawać naszych danych z karty. Po kliknięciu wybieramy walutę, w której chcemy doładować nasze konto. Następnie pojawi się okno z danymi do przelewu – tytuł (ważny!), kod IBAN, kod SWIFT/BIC, nazwa banku oraz dane odbiorcy. Przelew ten idzie od 1-3 dni i bank może zażądać od nas dodatkowych opłat, za przelew międzynarodowy.
 4. W zależności od wybranego sposobu, środki na koncie Revolut pojawią się od razu (karta) lub po kilku dniach (przelew).

Weryfikacja danych

Choć do dodania karty nie musimy weryfikować naszych danych, to wymagane to będzie do jej aktywacji. Z tego powodu postanowiłem opisać pierw procedurę weryfikacji danych, która zajmuje około minuty.

 1. Wchodzimy w zakładkę więcej („More”), następnie nasz profil („Profile”). Tam wchodzimy w pozycję weryfikacji („Verification & limits”). Potem klikamy przycisk weryfikacji tożsamości („Verify identity”).
 2. W kolejnym kroku pojawi się informacja o przygotowaniu naszego dowodu osobistego (lub prawa jazdy albo paszportu), gdyż aplikacją będziemy musieli go sfotografować. Zdjęcie będziemy musieli zrobić także swojej twarzy, by aplikacja mogła porównać dokument z naszym aktualnym wyglądem.
 3. Po wykonaniu tych kroków będziemy mogli bez problemu korzystać ze wszystkich funkcji aplikacji, w tym z karty płatniczej.

Dodawanie karty

Gdy mamy na naszym koncie Revolut co najmniej 50 zł możemy dodać kartę. Usługa oferuje karty prepaid MasterCard, które działać będą wszędzie tam, gdzie takie karty są obsługiwane (i w krajach, które te karty obsługują).

 1. Klikamy w zakładkę „Cards” i wybieramy kartę wirtualną („Virtual”) lub fizyczną („Physical”). Tę drugą polecam szczególnie, jeśli planujemy płacić kartą także na wyjazdach zagranicznych.
 2. Po zamówieniu karty fizycznej pobrana zostanie opłata w wysokości 9 zł i dostarczona ona zostanie w ciągu około 9 dni roboczych na adres, który podano przy rejestracji w aplikacji.
 3. Po zamówieniu karty wirtualnej pojawi się ona od razu w aplikacji, w zakładce kart („Cards”) i będzie oczekiwała na aktywację.
 4. Po aktywacji na karcie pojawią się takie informacje jak numer karty, data ważności oraz kod CVV. Dodatkowo będziemy mogli ustawić miesięczny limit transakcji oraz zablokować kartę.
 5. Jeśli będziemy chcieli zamówić sobie kolejną kartę (fizyczną/wirtualną), będzie nas to kosztowało 25 zł (wyrobienie karty dodatkowej). Darmowe jest to wyłącznie w sytuacji wykupienia opcji Premium.

Wymiana walut

Aby zminimalizować koszty zakupów, a więc osiągniemy to, po co w ogóle zakładaliśmy konto w Revolut, musimy założyć sobie dodatkowe konto walutowe. Aby tego dokonać wchodzimy w zakładkę kont („Accounts”), klikamy w lewym górnym rogu, a następnie klikamy dodanie konta („Add account”), gdzie wybieramy interesującą nas walutę, np. dolary (US Dollar).

Po wymianie interesującej nas kwoty możemy w końcu zacząć płacić mniej za zakupy w Chinach. A więc do dzieła!

Płacenie Revolut i opłaty z tym związane

Żeby zapłacić w chińskich sklepach kartą Revolut mamy 2 możliwości. Pierwsza z nich to podczas zakupów podanie danych naszej karty – numeru, daty ważności oraz kodu CVV w systemie sklepu, a on automatycznie pobierze właściwą kwotę z naszej karty. Przed transakcją możemy w aplikacji Revolut przewalutować pieniądze z PLN na USD lub zostawić w PLN, a system podczas płatności realizowanej w USD automatycznie przewalutuje po aktualnym kursie Revolut.

Druga opcja to podpięcie naszej karty do konta PayPal, a następnie ustawienie w nim głównej waluty jako dolary. Po tej czynności musimy jeszcze skontaktować się z PP i poinformować ich, że nasza karta jest dolarowa, by nie naliczali dodatkowych przewalutowań (mało korzystnych). Oczywiście polecam wcześniej w Revolut wymienić sobie pieniądze na interesującą nas walutę, np. USD.

Osobiście polecam korzystanie z drugiej opcji, gdyż wtedy chroni nas PayPal i w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów możemy skorzystać z opcji sporów i roszczeń. Musimy jednak pamiętać o właściwym podpięciu karty do PayPal (patrz wyżej).

Opłaty

Jeśli chodzi o opłaty, to nie ma ich za wiele. Zapłacić musimy za dostawę karty fizycznej (9 zł), wymianę karty (25 zł), zamówienie karty dodatkowej (25 zł), doładowanie kartą kredytową (1%) lub debetową/kredytową w USD (3 / 4 %). Dodatkowo po przekroczeniu w miesiącu 800 zł (lub równowartości w innej walucie) wypłat z bankomatów, ponosimy opłatę 2% wysokości wypłaty (1600 zł w wypadku konta Premium). Podobnie jest przy transakcjach walutowych (wymiana walutowa i zakupy, wypłaty i przelewy bankowe w walutach obcych) – po przekroczeniu 20 000 zł w miesiącu, pojawia się opłata w wysokości 0,5% (nie stosuje się w wypadku konta Premium).

Dodatkowe możliwości – konto Premium / Metal

Revolut oferuje także wykupienie konta Premium, opłacanego w miesięcznym lub rocznym abonamencie (umowa na rok). Konto to daje nam dodatkowe benefity, takie jak karta premium z unikatowymi wzorami, a także wyższe limity transakcyjne. Koszt tej opcji to 29,99 zł (przy opłatach miesięcznych) lub 300 zł (jednorazowa opłata roczna).  Wszystkie bonusy oferowane przez konto premium to:

 • Nieograniczoną liczbę bezpłatnych transakcji międzywalutowych w porównaniu do bezpłatnego limitu w wysokości 5000 £ miesięcznie / 6000 € na standardowym koncie (wydatki, przelewy i wymiana waluty w dowolnym miejscu na świecie bez opłat z tytułu różnic kursowych bez względu na dokonaną wielkość transakcji)
 • Darmowe karty Premium (z 3 unikatowymi wzorami niestandardowymi)
 • Darmowa dostawa ekspresowa na cały świat
 • Bezpłatne zagraniczne ubezpieczenie medyczne dla rezydentów Europejskiego Obszaru Gospodarczego
 • Darmowe karty zapasowe
 • Podwójny limit bankomatowy w porównaniu do usługi Revolut w wersji podstawowej (400 £/ 400 €/ 400 $ / 400 CHF / 1600 zł / 3000 DKK / 4000 SEK / 4000 NOK / 1600 RON lub równowartość w innej walucie miesięcznie)
 • Ekskluzywna, całodobowa obsługa klienta w trybie 24/7
revolut

Twórcy Revolut zapowiadają, że będą sukcesywnie dodawać kolejne elementy do wersji Premium. W aplikacji możemy zobaczyć, że prawdopodobnie pojawią się ekskluzywne oferty oraz dostęp do poczekalni VIP na lotniskach. Nieoficjalnie dowiedziałem się także, iż pojawią się opcje związane z ubezpieczeniami, inwestycjami, kredytami oraz specjalna, metalowa karta. Ale to przyszłość…

Kursy walut

Po wejściu w zakładkę Więcej („More”) i kliknięciu opcji kursów walut („Rates”) będziemy mogli prześledzić statystyki dotyczące wybranych przez nas kursów walut na zadanych okresach (1 dzień / 1 tydzień / 1 miesiąc / 3 miesiące / 6 miesięcy / 1 rok).

revolut

Mam nadzieję, że poradnik ten znacznie ułatwi Wam zakupy w Chinach i pozwoli zaoszczędzić pieniądze.
Zakupy czas zacząć!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!