Lenovo zaprezentowało koncepcyjne urządzenie ThinkBook Transparent Display Laptop rodem wyjęte z filmów science-fiction!

Lenovo ThinkBook Transparent Display Laptop zapowiedziany na MWC 2024
fot. ROOTBLOG

Na targach MWC wielu producentów prezentuje bardzo ciekawe i innowacyjne rozwiązania, które szybciej lub później ostatecznie trafiają na rynek jako finalny produkt. Jednym z prototypów jest Lenovo ThinkBook Transparent Display Laptop, który może pochwalić się przezroczystym wyświetlaczem. 

Laptop z przezroczystym ekranem wyjęty żywcem z przyszłości

Koncepcyjna nowość Lenovo, to nic innego jak notebook z ekranem, przez który można bezpośrednio patrzeć. Oczywiście nie jest w 100% transparentny, ponieważ wtedy nie moglibyśmy nic na nim zobaczyć. Cechuje się on zatem stopniem transparentności na poziomie 55%, co pozwala na dostrzeżenie wszystkiego, co znajduje się tuż za nim.

Wyświetlacz cechuje się przekątną 17,3 cala i wykorzystaniem paneli Micro-LED osiągających jasność maksymalną wynoszącą 1000 nitów. Minusem jest natomiast wyświetlanie obrazu w rozdzielczości zaledwie 720p. Zastosowane panele działają na podobnej zasadzie, co panele OLED, co z kolei sprawia, że każdy piksel jest indywidualnie sterowany i może być wygaszony lub podświetlony. Co ważne, koncepcyjny laptopa został w całości pozbawiony ramek, dzięki czemu sam efekt jest jeszcze ciekawszy wizualnie. Warto wspomnieć, że producent zamiast tradycyjnej klawiatury i touchpada zastosował dotykowy panel, który pełni obie wspomniane funkcje. 

Wracając jeszcze do przezroczystości, to producent opisuje ją jako inteligentną integrację świata wirtualnego z rzeczywistym. Przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AIGC) rozwiązanie to daje możliwości integracji z obiektami fizycznymi i nakładanie informacji cyfrowych w celu tworzenia unikalnych treści. Plusem przezroczystego laptopa może też być to, że użytkownik może mieć większą integrację z otoczeniem i ludźmi znajdującymi się w tym samym pomieszczeniu. 

Lenovo na ten moment nie planuje wprowadzić urządzenia do sprzedaży jako produkt finalny. Przedstawiciele marki sugerują jednak, że tego typu rozwiązanie trafi oficjalnie na rynek w ciągu najbliższych pięciu lat. 

Źródło: The Verge

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!