Niewielki gimbal, który możemy zabrać ze sobą czyli Zhiyun Smooth Q2 [RECENZJA]

Niewielki gimbal, który możemy zabrać ze sobą czyli Zhiyun Smooth Q2 [RECENZJA]

Gimbal jest bez wątpienia przydatnym urządzeniem dla wszystkich osób, które chcą nagrywać w pełni płynne filmy. Firma Zhiyun od dłuższego czasu tworzy tego typu sprzęty i to nie tylko takie przeznaczone dla profesjonalistów i lustrzanek czy bezlusterkowców, ale także te stworzone z myślą o smartfonach oraz amatorach. Amatorach, którzy najzwyczajniej w świecie chcą sprzętu niezawodnego, który sprawdzi się w każdej sytuacji. Czy taki właśnie jest Zhiyun Smooth Q2? Zapraszamy na recenzję!

Wygląd i budowa

Zacznijmy od budowy samego gimbala. Zhiyun Smooth Q2 jest praktycznie w całości wykonany z połączenia tworzywa oraz metalu. Spasowanie elementów stoi na bardzo wysokim poziomie i wszystko wygląda naprawdę solidnie. Tak naprawdę ciężko do czegokolwiek w tej kwestii się przyczepić. Dla mnie gimbal jest urządzeniem, które będzie przenoszone w plecaku czy nawet kieszeni, a co za tym idzie ważne jest to, aby nie zbierał on większych rys czy zabrudzeń. Niestety, ale w zestawie nie znajdziemy jakiegokolwiek dedykowanego etui. Oczywiście możemy szukać w sieci czegoś co spełni to zadanie, ale przyznam szczerze, że pokrowiec jest czymś co przydałoby się każdemu z użytkowników.

Niewielki gimbal, który możemy zabrać ze sobą czyli Zhiyun Smooth Q2 [RECENZJA]

Na ręcznie znajdziemy joystick, który pozwala nam sterować gimbalem, dwa przyciski oraz cztery diody, które informują nas zarówno o aktualnym trybie pracy jak i aktualnym poziomie naładowania baterii w momencie, gdy podłączymy urządzenie do ładowania. Bez wątpienia sporym plusem jest to, że producent w Zhiyun Smooth Q2 zdecydował się na wykorzystanie portu microUSB tuż przy miejscu, w którym mocujemy nasz smartfon. Port ten nie służy do ładowania samego gimbala, a właśnie telefonu w momencie nagrywania. Niestety, ale w zestawie nie znajdziemy przejściówki z microUSB na USB, ale zakup tego typu akcesorium nie wiąże się z dużym wydatkiem. Podsumowując – Zhiyun Smooth Q2 wygląda naprawdę solidnie, a jego niewielkie rozmiary sprawiają, że może okazać się nieodłącznym towarzyszem każdej podróży.

Czas pracy na baterii

Jeśli chodzi o baterię w gimbalach to zawsze jest to dla mnie ciężki temat. Urządzenia takie jak Zhiyun Smooth Q2 to sprzęty typowo dla amatorów, którzy nie wykorzystują go przez wiele godzin za jednym razem. Sam producent deklaruje, że sprzęt ten na jednym ładowaniu jest w stanie wytrzymać jakieś 16 godzin. I wynik ten, przynajmniej przy standardowym użytkowaniu, jest niemożliwy do osiągnięcia. Po korzystaniu z Zhiyun Smooth Q2 przez jakieś 2 godziny bateria spadła o 26%, a co za tym idzie realny czas pracy będzie wynosić około 8 godzin. To i tak nieźle jak na sprzęt tego typu. Na szczęście chiński producent poszedł z duchem czasu i wyposażył swoje urządzenie w USB-C, który służy do ładowania.

Aplikacja mobilna? Jest lepiej, ale nadal potrzeba zmian

Z aplikacji ZY Play korzystałem parę lat temu przy testach Zhiyun Smooth 3. Wtedy też działała ona, lekko mówiąc, tragicznie. Tak naprawdę nawet po ustawieniu rozdzielczości 4K przy 30 klatkach na sekundę filmy nagrywane były w HD lub ewentualnie FullHD i były fatalnej jakości. Dodatkowo występował problem z połączeniem i trzeba było aplikację wielokrotnie resetować. Jak jest teraz? Lepiej, ale nadal nie idealnie. Śledzenie obiektu w moim przypadku można powiedzieć, że całkowicie nie działało. I to niezależnie od tego jak daleko śledzona osoba znajdowała się od telefonu czy jak duży fragment obrazu zaznaczałem. Dodatkowo tryb ruchowym time lapsów nie zawsze wykonywał taki ruch jak zaplanowałem.

Na szczęście działa najważniejsza funkcja – gdy wybierzemy jakieś ustawienia filmu czy zdjęć to smartfon faktycznie rejestruje obraz z wybranymi przez nas ustawieniami. Oczywiście w aplikacji znajdziemy także sporo filtrów, a także jesteśmy w stanie zmieniać ustawienia samego gimbala czy aktualizować oprogramowanie. Niemniej jednak sporym plusem Zhiyun Smooth Q2 jest wsparcie dla domyślnej aplikacji aparatu w naszym smartfonie. Tym samym przy pomocy przycisku odpowiedzialnego za rozpoczęcie nagrania czy wykonanie zdjęcia możemy sterować telefonem z uruchomioną właśnie domyślną aplikacją aparatu. Oczywiście tracimy wtedy sporo trybów, które dostępne są jedynie w ZY Play, ale przynajmniej nie jesteśmy skazani tylko na jedną aplikację.

Jak Zhiyun Smooth Q2 radzi sobie w codziennym użytkowaniu?

Naprawdę nieźle. Zarówno podczas zwykłego marszu jak i wchodząc po schodach czy nawet truchtając gimbal jest w stanie wygładzić nagrania. W porównaniu do nagrywania z ręki bez użycia tego typu urządzenia różnica jest wręcz gigantyczna. Oczywiście nie jest to sprzęt przeznaczony dla zawodowców, a co za tym idzie zdarzają się nieidealnie wygładzone ujęcia, ale jak na sprzęt za niespełna 500 zł jest naprawdę nieźle. Do dyspozycji mamy także kilka trybów pracy, a wśród nich znajdziemy: Pan Following Mode (tryb domyślny), Locking Mode, Following Mode, POV oraz Vortex Mode. Oczywiście przełączanie pomiędzy poszczególnymi trybami odbywa się przy pomocy dedykowanych przycisków. Podsumowując – Zhiyun Smooth Q2 to sprzęt, który nie jest ideałem, ale w zupełności wystarczy większości przeciętnych użytkowników. Filmy nagrane przy pomocy gimabala w rozdzielczości 4K oraz przykładowe nagranie bez użycia Zhiyun Smooth Q2 znajdziecie tutaj.

Niewielki gimbal, który możemy zabrać ze sobą czyli Zhiyun Smooth Q2 [RECENZJA]

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!