Znajdźki z F-Droid: Scrambled Exif, czyli łatwe usuwanie metadanych

Znajdźki z F-Droid: Scrambled Exif, czyli łatwe usuwanie metadanych

Nie wiem czy jesteście świadomi, ale zdjęcia robione smartfonami to zbiór ogromnej liczby informacji. Istnieje coś takiego jak metadane, które mogą przechowywać nawet dokładną lokalizację fotografii. Dlatego też przed wysłaniem komuś zdjęcia mailem lub innym kanałem warto informacje te wyciąć. Jak? Najlepiej aplikacją Scrambled Exif!

Dane EXIF to specjalne informacje, które przechowywane są wraz z fotografiami. Oferują one takie informacje jak model aparatu, lokalizację czy datę wykonania zdjęcia. Warto dodać, że jeśli zdjęcia wysyłamy za pomocą popularnych komunikatorów internetowych, to zazwyczaj – w ramach zmniejszenia wagi zdjęcia – metadane są usuwane. Ale nie zawsze. Wysyłając zdjęcie na przykład mailem, dane EXIF są dalej przechowywane. Jak więc się ich pozbyć?

metadane
Metadane w przykładowym zdjęciu. Pomimo wyłączonej lokalizacji, plik nadal przekazuje wiele cennych informacji

Scrambled Exif

W F-Droid znajdziemy kilka aplikacji, które wycinają dane EXIF. Ja zdecydowałem się na zainstalowanie Scrambled Exif i działa ona naprawdę dobrze. Jak korzystać z Scrambled Exif? To proste.

Warto zobaczyć: Znajdźki z F-Droid: Barinsta, czyli lepszy Instagram

Wchodzimy do galerii i wybieramy zdjęcie, z którego chcemy usunąć metadane. Następnie klikamy Udostępnij i wybieramy program Scrambled Exif. Po chwili system powróci do okna udostępniania, jednak tym razem udostępniany obraz nie ma danych meta.

scrembled exif
Scrambled Exif

Aplikacja to proste narzędzie, które robi jedną rzecz, ale robi to dobrze. Do tego jest otwartoźródłowa i wolna od reklam. Dlatego też uważam, że jest naprawdę dobrym wyborem.

f-droid
Kliknij tutaj, aby pobrać aplikację z F-Droid

Znacie jakieś inne ciekawe aplikacje z F-Droid? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!