A jednak! Microsoft dodaje obsługę exFAT do Linuksa

Microsoft Windows Linux

exFAT to system plików stworzony przez Microsoft i jest on często wykorzystywany na pamięciach przenośnych, takich jak karty pamięci czy pendrive’y. Do tej pory można było korzystać z exFAT na Linuksie, jednak nie były to natywne rozwiązania. Ze względu na problemy patentowe deweloperzy nie mogli umieścić obsługi tego systemu plików w jądrze Linuksa. Aż do teraz, bowiem sam Microsoft udostępnia exFAT społeczności Open Source.

exFAT już legalnie w Linux Kernel

exFAT (Extended File Allocation Table) to system plików stworzony przez Microsoft i przeznaczony jest dla przenośnych nośników pamięci, między innymi pendrive’y, karty pamięci czy dyski zewnętrzne. Stosuje się go przede wszystkim tam, gdzie użycie NTFS nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jest on znacznie lepszy od klasycznego FAT32, bowiem jeden plik może ważyć nawet 16 eksabajtów (a nie 4 gigabajty jak w przypadku FAT32) oraz nie ma limitu na liczbę plików w jednym folderze.

Warto przeczytać: Microsoft dołączył do linux-distros i od teraz odpowiada za bezpieczeństwo Linuksa

Dla fanów Linuksa może to być naprawdę niespodziewana informacja. Wszak do tej pory Microsoft niechętnie podchodził do tematu udostępnienia exFAT dla społeczności Linuksa. A jednak! Gigant – za pośrednictwem swojego bloga – powiadomił, że wspiera dodanie obsługi exFAT do Linux Kernel dzięki licencji GPLv2. Mało tego, Microsoft udostępnił szczegółową specyfikację techniczną dla tego systemu plików.

Tak, deweloperzy teraz mogą ze spokojem dodać obsługę exFAT do jądra Linuksa. Nikt nie zostanie pozwany – ani deweloperzy, ani wydawcy przeróżnych dystrybucji.

Warto sprawdzić: Już można instalować Clear Linux OS na Windows Subsystem for Linux

Tak jak wspomniałem wcześniej, obsługa exFAT na Linuksie już istniała i każdy z nas mógł spokojnie wykorzystać nośnik z takim systemem plików. Nie były to jednak rozwiązania natywne, a sama obsługa exFAT będzie teraz dostępna na dzień dobry w każdej dystrybucji.

Korzystacie z Linuksa? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!