Strona główna Aktualności Niedługo aplikacje na Androidzie zaktualizujesz bez Sklepu Play

Niedługo aplikacje na Androidzie zaktualizujesz bez Sklepu Play

-

System Android ciągle się zmienia i w większości przypadków są to zmiany na lepsze. Teraz Google zapowiedziało nowości dla programistów związane z możliwościami aktualizowania aplikacji przez użytkowników.

Aktualizacje wewnątrz aplikacji

Przygotowanie systemu Android pod składane wyświetlacze to nie jedyna nowość, jaką przygotowało dla nas Google. Na konferencji deweloperskiej producent przygotował dla programistów możliwość implementacji modułu aktualizacji wewnątrz aplikacji. Wszystko to w celu poprawy jakości użytkowania aplikacji oraz poprawę bezpieczeństwa samych użytkowników, którzy często nie wiedzą nawet o tym, że nowa wersja aplikacji jest dostępna do pobrania.

 

Do tej pory, jeśli deweloperzy chcieliby, aby informacja o aktualizacji pojawiała się w samej aplikacji, musieli samemu przygotować moduły do porównywania zainstalowanej wersji z tą, która podana jest na serwerze. Teraz będzie działo się to dzięki dedykowanym rozwiązaniom przygotowanym przez Google, które aktualnie testowane są przez partnerów producenta i już niedługo trafią do wszystkich programistów.

aktualizacje w aplikacji android

Nowe rozwiązanie pozwoli na wyświetlanie powiadomienia o nowej wersji aplikacji w dwóch wersjach. Pierwsza, dedykowana krytycznym poprawkom, pozwoli na wyświetlenie informacji na całym wyświetlaczu, by użytkownik od razu przeszedł przez proces aktualizacji. Druga natomiast pozwoli na wkomponowanie informacji o aktualizacji w samą aplikację, tak, by nie niszczyć jej wartości użytkowych. Przypominać będzie to trochę powiadomienia z aplikacji desktopowych, które w dyskretny sposób informują o pojawieniu się nowej wersji.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że funkcja ta w żaden sposób nie zezwala na aktualizację aplikacji bez naszej wiedzy. Na instalację nowej wersji będziemy musieli wyrazić zgodę. Nie wiadomo natomiast, czy w przypadku pierwszej opcji możliwe będzie korzystanie z aplikacji bez wykonania aktualizacji.

Co myślicie o tej zmianie w Androidzie? Przydatna funkcja?

Źródłogoogle

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej