Amazon zastąpi Androida Linuxem! Buduje własną dystrybucję

amazon

Jak się okazuje, Amazon zamierza pozbyć się Androida i zaoferować własną dystrybucję Linuxa.

Amazon wybiera system Linux zamiast Androida

Zapytacie pewnie jak można Androida zamienić na Linuksa? Przecież Linux ma być alternatywą dla systemów na komputery. Otóż nie do końca, ponieważ istnieją mobilne dystrybucje, na przykład Ubuntu Touch czy PostmarketOS. Ale czy Android nie jest Linuksem? Tak, w sporej części jest Linuksem, ponieważ wykorzystuję jądro Linux, jednak nie jest to w pełni analogiczne jądro jak w systemach desktop. Nie mówiąc już o innych technologiach wykorzystywanych właśnie w systemach takich jak Ubuntu czy Fedora.

No i właśnie Amazon prawdopodobnie przygotuje coś podobnego jak Ubuntu Touch czy PostmarketOS. Projekt jest rozwijany pod kryptonimem “Vega” i ma być systemem, który będzie oferowany na urządzenia Smart Home, Automotive i inne sprzęty. Jak dodaje Zibi Braniecki (były pracownik Mozilli, aktualnie pracujący przy Vedze), ma to być system nowej generacji. Ogólnie nad OS-em pracują setki osób, a więc będzie to naprawdę spory projekt.

pinephone
PinePhone z systemem PostmarketOS

Spora część prac nad systemem ma być już wykonana. System Vega może pojawić się na urządzeniu Fire TV już na początku 2024 roku. Ponadto, zostanie wydane SDK, które umożliwi przeportowanie i przygotowanie aplikacji na ten system. System Smart TV bez aplikacji streamingowych jest praktycznie niczym, więc liczę, że zapewne Amazon zadba o dostęp do najważniejszych usług – między innymi Netflix czy Spotify (bo Prime Video nawet nie wymieniam).

Przygotowanie tych aplikacji może być całkiem proste, bo Vega ma wykorzystywać technologie webowe, między innymi React Native. Jest to też framework dostępny na wielu platformach, więc przeniesienie aplikacji na wiele systemów będzie po prostu łatwe. Tym bardziej, że Vega może być dostępna na wielu urządzeniach, również, co jest możliwe, na tabletach.

Warto dodać, że do tej pory urządzenia Amazonu wykorzystywały Androida w formie AOSP (Android Open Source Project) bez usług Google’a. Te były podmienione na własne od Amazonu. Vega ma być systemem lżejszym, co powinno pozwolić osiągnąć lepszą wydajność, zwłaszcza właśnie na tanich sprzętach, jak przystawki TV.

Ciekawi mnie czy Amazon zainwestuje w rozwój technologii linuksowych. Obstawiam, że wykorzystają jednak nieco więcej modułów niż samo jądro. Przyda się, między innymi, serwer wyświetlania czy backend od dźwięku. Tutaj zapewne postawią na Waylanda oraz PipeWire. Jednak to wszystko okaże się dopiero jak faktyczny produkt z systemem Vega zostanie wydany.

Źródło: lowpass.cc przez OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!